Fatih Altaylı: Muhtemelen gelecek kuşaklar bugünleri gülerek anacaklar, biz ise ağlayarak

HaberTürk gazetesi müellifi Fatih Altaylı, Muhtemelen gelecek jenerasyonlar bugünleri gülerek anacaklar, biz ise ağlayarak” niyetini lisana getirdi.

Altaylı yazısında, “Fatura yavaş yavaş belirmeye başladı. Faizleri 5 puan aşağı çekeceğim diye başlatılan ‘zırvalıklar’ zincirinin yalnızca faizdeki yüksek faturası ortaya çıkıyor. 2021 Eylül’ünde başlayan faiz indirimi tutkusu öncesi dolar kuru 8.5 TL civarındaydı. Aralık ayında faizlerde son indirim yapılıp, Merkez Bankası gösterge faizi 14’e düşürüldüğünde ise dolar kuru 18 TL’ye dayanmıştı. Bunun üzerine panik tedbirleri başladı ve kur muhafazalı mevduat diye bir şey çıkarıldı. Bu mevduata banka yüzde 17 faiz verecek şayet devir sonunda döviz kurları yüzde 17’den fazla artmış ise ortadaki farkı Hazine ödeyecekti. Yani parası olanların parasını korumak için parası olmayanların ödediği vergiler kullanılacaktı. Teşvikler ve zorlamalar sonucunda kur muhafazalı mevduata 1 trilyon TL civarında bir para yatırıldı. Ve devir sonu gelirken görülüyor ki, kur muhafazalı mevduatın getirisi yüzde 56 civarında bir şey olacak. Yüzde 19 olan faizin yüzde 14’e düşürülme uğraşı, gerçek faizin yüzde 19’dan yüzde 56’ya çıkmasına neden oldu.” sözünü kullandı. 

Altaylı şunları kaydetti:

“Ve ortadaki farkı, yani şimdilik hesaplanan 370 milyar TL’yi büyük kısmını ücretlilerin ödediği vergiler kapatacak. Faiz 5 puan düşürülecek diye 37 puan artarken, para sizlerin cebinden çıkacak. Olağan bu yalnızca faiz kısmı. Faiz indirimi yapıldı zannederken artan kurlardan kaynaklanan tüm artırımlar, üç katından fazla artan akaryakıt ve tüm güç fiyatları, çarşı pazardaki fiyat artışları esasen sizden çıktı bile. Bu 370 milyar TL onun üzerine çıkacak olan. Bugün bunun ismine iktisat idaresi deniyor. Ve muhtemelen gelecek jenerasyonlar bugünleri gülerek anacaklar. Biz ise ağlayarak hatırlıyor olacağız.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir