Esenler’de Tartışılan Sokak İsimleri: ‘Bakanlar Kurulunun Yarısı Burada’

İBB Meclisi Kasım ayı toplantısında, AK Partili üyelerin oylarıyla Esenler 15 Temmuz Mahallesi’nde 19 cadde ve 4 isimsiz sokağa verilecek isimler muhakkak oldu. Kentsel dönüşüm uygulanan mahallede, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı, Hulusi Akar Caddesi, Mustafa Varank Caddesi, Murat Kurum Caddesi üzere isimlerin olması tartışma yarattı.

’15 Temmuz’da şehit olan kimse yok’

Gazete Duvar’da yer alan habere nazaran; CHP Kümesi, mahalledeki cadde ve yollara AK Parti’nin önde gelenlerinin isimlerinin verilmesini eleştirdi.

CHP’li Ali Haydar Kahraman şöyle konuştu: “Mahallenin ismi 15 Temmuz Mahallesi. İsimlere baktığımızda hükümetin neredeyse yarısı burada isimlendirilmiş. Biraz da ciddiyetsiz. Osman Aşkın Bak, Özdemir Bayraktar, İsmet Yılmaz, Murat Kurum, Mustafa Şentop, Alparslan Türkeş. Bu türlü isimler sıralanmış. Bu isimler sıralanırken mahalle, 15 Temmuz Mahallesi, 15 Temmuz’da şehit olan kimsenin ismi yok.”

AK Parti bu türlü savundu

İBB Meclisi AKP Kümesi Sözcüsü Faruk Gökkuş, tenkitler karşısında; “İsmi geçen; bakanlık yapan, milletvekilliği yapan herkesin burada katkısı var. Kentsel dönüşümün yapılmasında katkısı olan insanların burada ismi veriliyor. Ahde vefa diye bir şey var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir