Erdoğan: Türkiye, 6 Şubat depremlerinin sınamasından alnının akıyla çıkmıştır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sarsıntılarda yıkım yaşanan Hatay’ın Samandağ ilçesini ziyaret etti.

Samandağ’daki Afet Uyum Merkezi’nde açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin zelzele sınamasından muvaffakiyetle çıktığını” söyledi.

Erdoğan, “Afetler birebir vakitte milletlerin birliğini, beraberliğini, kardeşliğini, dayanışmasını, kabiliyetini, dirayetini test ettiği sınamalardır. Hamdolsun Türkiye, 6 Şubat sarsıntılarının sınamasından alnının akıyla çıkmıştır. Her devirde görülebilecek birkaç küçük hadise, makûs kelam, provokasyon teşebbüsü dışında kalplerimizi de ellerimizi de birleştirerek yaraları sardık” diye konuştu.

“Yaşadığımız onca felakete ve onda hücuma karşın geleceğe umutla bakmamız için sayısız sebebimiz var” diyen Erdoğan, “Buna karşılık bizi farklılıklarımız üzerinden birbirimize düşürmek isteyenler de her zamankinden daha büyük bir hırsla üzerimize geliyor. Milletçe bu tuzakların hepsini bozacak dirayete sahibiz. Coğrafyamızda asırlardır oynanan oyunları artık çöpe atma, kendi oyunumuzu yazma, yönetme ve sergileme vakti gelmiştir” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi:

‘AFETİN BOYUTLARINI ANLATMAYA SÖZLER KAFİ GELMİYOR’

“Ülke olarak 6 Şubat tarihinde yaşadığımız, daha sonrasında da binlerce sarsıntıyla devam eden sarsıntılar için sizlere geçmiş olsun diyorum. Sarsıntıda hayatını kaybeden vatandaşlarımızı Allah’tan rahmet, yakınlarını sabır ve başsağlığı diliyorum. Geniş bir alanda tesiri hissedilen bu afetin en çok yıkımı ve can kaybına yol açtığı kentimiz Hatay’dır. Antakya’dan Samandağ’a kadar pek çok ilçemizi derinden sarsan afetin boyutlarını anlatmaya sözleri kafi gelmiyor.”

‘KIŞ KOŞULLARI MESELELERİ ARTIRDI’

“Asrın felaketi olarak tanımlanan bu zelzelenin tıpkı vakitte kuvvetli kış koşullarının karar sürdüğü günlerde olması sorunlarımızı daha da artırdı. Pisti ziyan gören Hatay Havalimanı’nın uçuşa kapanması, yolların ziyan görmesi, birinci günlerde haberleşmenin zahmetle yapılabilmesi ek meseleler olarak karşımıza çıktı. Buna karşın devlet ve millet olarak afetin birinci anından itibaren Hatay’a ve tüm sarsıntı bölgesine ulaşmak için canla başla uğraş ettik. Kentteki kamu görevlilerimizden çalışabilecek durumda olanlar zati çabucak işlerinin başına koştular. Öteki yerlerden buraya gelmek için yola çıkan takımlarımız de epey bir uğraşın akabinde birer ikişer Hatay’a geldiler.”

‘271 BİN VAZİFELİ ZELZELE BÖLGESİNDE ÇALIŞTI’

“Yıkılan bina sayısının fazla, arama kurtarma çalışanı sayısının hudutlu olması sebebiyle takımlarımız adeta vakitle yarışarak müdahaleleri yürüttü. AFAD’dan madencilerimize, belediyecilerimizden sivil toplum kuruluşlarına kadar kendi çalışanımız ve memleketler arası takımlarla dünyada eşi gibisi görülmemiş bir arama kurtarma sayısı olan 35 bin şahsa ulaştık. Bu takımları yarısı da Hatay’da vazife yaptı. Öbür dayanak işçileriyle 271 bin misyonlu sarsıntı bölgesinde çalıştı. Gönüllüler ve sivil toplum kuruluşları mensuplarıyla yaklaşık yarım milyon insanımız depremzedelerimizin yardımına koştu.”

‘İLK GÜNLERDE VAKTİNDE YETİŞEMEDİĞİMİZ YERLER OLDU’

“Ülkemizin dört bir yanından muhtaçlık duyulan tüm aracı, gereci, aygıtı bölgeye getirdik. Lakin tüm uğraşlara karşın birinci günlerde vaktinde yetişemediğimiz yerler oldu. Afet bölgesinin genişliğine ve yıkımın büyüklüğüne karşın devletin ve milletin imkanlarının tamamının sarsıntı bölgesi için seferber edildiğinden kimse kuşku etmesin. Askerimizi, polisimizi, jandarmamızı, sağlıkçılarımızı, eğitimcilerimizi, ilgili tüm kurumlarımızın işçisini, uçağından, helikopterine ve gemisine kadar tüm araçlarımızı depremzedelerimiz için harekete geçirdik.”

‘BÖYLE BİR FELAKETTE TÜRKİYE’DEN DAHA SÜRATLİ REFLEKS VERECEK BİR ÜLKE YOK’

“Milletimiz buradaki kardeşleri için tek yürek oldu. Tüm bunları en âlâ, sarsıntı bölgesindeki 11 kentte yaşayan 14 milyon insanımız pek yeterli biliyor. Vefat sayısının 48 bini bulduğu, yaralıların 115 bini aştığı, 50 bin binanın yıkıldığı bu türlü bir felaket karşısında Türkiye’den daha süratli refleks verecek bir öteki ülke yoktur. Bunu ülkemize gelen yabancıların şahsen kendileri söylüyor. Üstelik yürütülen arama kurtarma ve yardım çalışmaları, gerisi arkası kesilmeyen, bir kısmı da müstakil sarsıntı büyüklüğünde olan sarsıntılar eşliğinde yapıldı. Fedakarca ve kahramanca yapılan bu çalışmalarda yer alan kamu çalışanını, gönüllüleri, STK mensuplarını ve memleketler arası takımları şahsım ve milletim ismine tebrik ediyorum.”

‘KALICI KONUTLAR İÇİN ÇABUCAK KOLLARI SIVADIK’

“Çalışmaların sistem girmesiyle birlikte evvel arama kurtarma faaliyetleri, akabinde enkaz kaldırma çalışmaları hızlandı. Bu ortada kalıcı barınma merkezlerinin acil besin ve giysi gereksinimlerinin temini için gereken sistemler kuruldu ve işler hale getirdi. Çadırlardan yurtlara, okullardan otellere, öteki bölgelere gidecek olanlara sağlanan kolaylıklardan konteyner kentlere kadar eldeki her imkan değerlendirildi. Artçı sarsıntıların sürmesi ister istemez konutları sağlam yahut az hasarlı vatandaşlarımızı da huzursuz ettiği için bölge dışına oldukça bir gidiş yaşandı. Biz bu ortada kalıcı konutların inşası için çabucak kolları sıvadık.”

‘650 BİN KONUT GEREKSİNİMİ VAR’

“Yer tespiti yapılan, yer etüt çalışmaları biten yerlerde hızla temelleri atıp, işe başladık. Orta hasarlıların da dahil edilmesiyle yaklaşık 650 bin konut gereksinimimizin olduğunu gördük. Acil gereksinim olan 244 bin konutun ve 75 bin köy konutunun inşasını 1 yıl içinde bitirecek bir planlamayla yolumuza devam ediyoruz. Samandağ’da inşa edeceğimiz konut sayısı 17 bin 331’dir. İnsanlarımızın tamamını huzurlu konutlara kavuşturana kadar inşa ve ihya faaliyetlerini sürdüreceğiz. Geçmişte yaşadığımız zorluklar tekerrür etmemesi için gereken adımları da birinci fırsatta atacağız.”

‘HATAY ÖNCELİKLERİMİZİN EN BAŞINDA YER ALIYOR’

“Tüm bu çalışmalarda sarsıntıda en çok yıkıma ve can kaybına uğrayan Hatay ve ilçeleri önceliklerimizin en başında yer alacaktır. Afetler tıpkı vakitte milletlerin birliği, beraberliği, kardeşliğini, dayanışmasını, kabiliyetini, dirayetini test ettiği sınamalardır. Hamdolsun Türkiye 6 Şubat zelzelelerinin sınamasından alnının akıyla çıkmıştır. Her devirde görülebilecek birkaç küçük hadise, makus kelam, provokasyon teşebbüsü dışında kalplerimizi de ellerimizi de birleştirerek yaraları sardık, tarafımızı tekrar ortak geleceğimize döndük.”

‘ASIRLARDIR OYNANAN OYUNLARI ÇÖPE ATMA VAKTİ GELDİ’

“Güçlü bir devletin, kıvançta ve tasada ortaklaşabilen bir milletin değeri bu türlü periyotlarda daha güzel anlaşılıyor. Bunun için birinci asrını geride bıraktığımız Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin bize sunduğu huzur, itimat ve refah çatısına daha sıkı sahip çıkmalıyız. Yaşadığımız onca felakete ve onda akına karşın geleceğe umutla bakmamız için sayısız sebebimiz var. Buna karşılık bizi farklılıklarımız üzerinden birbirimize düşürmek isteyenler de her zamankinden daha büyük bir hırsla üzerimize geliyor. Milletçe bu tuzakların hepsini bozacak dirayete hamdolsun sahibiz. Coğrafyamızda asırlardır oynanan oyunları artık çöpe atma, kendi oyunumuzu yazma, yönetme ve sergileme vakti gelmiştir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir