Engelli bakım merkezinde darp iddiası

Yurdagül Özvardar, 2 ay evvel ağır zihinsel mahzuru bulunan yeğeni Abdurrahman Ç.’yi tedavisine düzgün gelebileceği fikriyle özel bakım ve rehabilitasyon merkezine kaydettirdi. Özvardar, teze nazaran 1 ay evvel yeğeninin bedeninin çeşitli yerlerinde yanıklar ve morluklara rastladı.

Özvardar, hastaneye götürdüğü engelli yeğeni için darp raporu alırken, kurum hakkında da savcılığa hata duyurusunda bulundu. Yaşananlarla ilgili Malatya Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğü tarafından inceleme başlatıldı.

‘BURNU VE AĞZI PATLAMIŞ’

Yurdagül Özvardar, savcılığa verdiği tabirinde, şunları kaydetti:

Abdurrahman Ç. benim yeğenim olur. Abdurrahman’ın annesi yaklaşık 3 yıl evvel vefat etti, o nedenle yeğenimin vasisiyim, şimdiye kadar ben bakıyordum lakin sıhhat sorunlarım nedeniyle özel bakım merkezine verdik. Fakat, yeğenime orada şiddette bulunmuşlar burnu ve ağzı patlamıştı bunun için kollukta tabir verip, şikayetçi olduk. 22 Ekim tarihinde öteki kardeşim ziyarete gittiğinde yeğenimin parmaklarında yanıklar olduğunu ve su topladığını görmüş. Bunun üzerine merkeze gittim ve yeğenimin bu duruma nasıl geldiğini sordum. Lakin bakım meskeninin sahibi bana ‘yeğenimin parmağım emerek bu hale geldiğini’ söyledi. Yeğenimi darbedip, bu hale getiren şahıs ya da şahıslardan davacı ve şikayetçiyim.

‘İDARİ VE İSİMLİ SORUŞTURMA’

Konuyla ilgili soruşturma başlatılırken, Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğü’nden de yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, hususa ait inceleme başlatıldığı belirtilerek, “Yapılan incelemenin sonucunda Vilayet Müdürlüğümüzce bakım merkezinde şiddet uyguladığı argüman edilen bakım çalışanlarının işine son verilmiş olup, 17.10.2022 tarihinde Valiliğimiz tarafından bahisle ilgili olarak idari soruşturma kapsamında muhakkik görevlendirilmiştir. Yeniden tıpkı tarihte Vilayet Müdürlüğümüz tarafından Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunulmuştur. İlgili kuruluş ile ilgili idari ve isimli soruşturma devam etmektedir” denildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir