Emniyet: Taksim’de ikinci bir terörist yok

Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım’da 6 kişinin öldüğü, 81 kişinin de yaralandığı bombalı akınla ilgili gözaltına alınan 46 kişi bugün adliyeye sevk edilirken terörist Ahlam Albashir‘in birinci sözünde kimi palavra bilgiler verdiği ortaya çıktı.

Kendini kurtarmak için palavra söz verdi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden bugün yapılan açıklamaya nazaran; PKK/YPG üyesi Albashir, polise verdiği birinci tabirde, “Pazar günü Bilal Hassan, Yasir (Yasir El-Korali) ile birlikte yola çıktık. Taksim’e geldik. Bilal, bana beyaz poşet ve kahverengi sırt çantasını verdi, ‘Sen git, ben geliyorum’ dedi. Ben, bir mağazanın önüne geldiğimde telefonuma kendime ilişkin fotoğrafım gelince korktum, paniğe kapıldım. Fotoğrafı bana yollayan Hacı, ‘Seni izliyoruz, çantaların yanına git’ dedi. Ben çantaların yanına gittim, korktum, çantayı bırakıp Taksim’e gerçek yürüdüm” dedi.

Olaydan 11 gün evvel de Taksim’e gittiğini söyledi

İstanbul Emniyeti’nin açıklamasına nazaran; saldırgan Albashir, PKK/YPG’de istihbarat ünitesinin kelamda ‘komutanı’ olan Hasan C. tarafından ‘Hacı’ kod isimli örgüt yöneticisiyle tanıştırıldı. Hacı isimli teröristin temmuz ayında Cerablus’a yaptığı görevlendirmeyi kabul etmeyen Albashir, Bilal Hassan ile Türkiye’ye gönderileceği söylendiğinde ise bunu kabul etti. Albashir, temmuz ayında Hacı kod isimli PKK/YPG sorumlusu tarafından kendisine 400 TL para ve iki telefon verildiğini, İdlib’de Bilal Hassan’a teslim edildiğini ve onunla birlikte 27 Temmuz’da Hatay’a geldiğini söyledi. Hatay’dan da İstanbul’a ticari bir araçla geldiklerini anlatan Albashir, Bilal Hassan’ın “Türklerden nefret ettiğini” söylediğini aktardı. Bilal Hassan ile karı-koca rolü yaparak Ferhat Habeş isimli kişinin konutunu kiraladıklarını söyleyen Albashir, olaydan 11 gün evvel de Taksim’e gittiğini anlattı. Albashir, Bilal Hassan’ın, İstanbul’da kaldıkları sürece meskenden hiç çıkmadığı bilgisini paylaştı.

Öte yandan, saldırganın 4 ay boyunca Esenler’den hiç çıkmadığı, ’uyuyan hücre’ olarak talimat bekledikleri bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir