Ege Üniversitesi Orhun’da da lider


Ege Üniversitesi, 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Orhun Değişim Programı hareketliliği kapsamında başvuru alan 25 üniversite içinde; 186 öğrenci ve 82 öğretim üyesi başvurusu ile en yüksek başvuruyu alırken, 89 öğrenci ve 54 öğretim üyesi kabulüyle Orhun hareketliliğinde en çok kabul veren üniversite oldu.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Budak, “Türk yükseköğretiminin tam kurumsal akreditasyona sahip, öğrenci odaklı uygulamaları ile öne çıkan bir araştırma üniversitesi olarak dünyanın saygın üniversiteleri arasında yer alma hedefimiz doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Üniversitemiz değişim programları kapsamında en çok tercih edilen üniversiteler arasında yer alıyor. ERASMUS değişim programında olduğu gibi Orhun Değişim Programı kapsamında da yoğun ilgi görmeye başladı. 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Orhun Değişim Programı hareketliliği kapsamında başvuru alan 25 üniversite içinde; 186 öğrenci ve 82 öğretim üyesi başvurusu ile en yüksek başvuruyu aldı. Aynı zamanda 89 öğrenci ve 54 öğretim üyesi kabulüyle Orhun hareketliliğinde en çok kabul veren üniversite olarak lider konumuna yükseldi.  Önemli gördüğüm bu başarıda emeği geçen tüm mensuplarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“Program ile akademik ve kültürel bağlarımız güçleniyor”

Programın her geçen gün genişlediğini ve güçlendiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Budak, “Türk devletlerinin yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişimi aracılığı ile yükseköğretimde işbirliğini amaçlayan ve dolayısıyla Türk halklarının kaynaşmasını hedefleyen Orhun Değişim Programı her geçen gün genişliyor ve daha fazla üniversitenin üye olmak istediği bir platforma dönüşüyor. Ege Üniversitesi, bu platformda hareketliliğe en büyük katkıyı vermenin gururunu yaşıyor. Program ile hem akademik ve kültürel bağlarımız güçleniyor hem de ortak dilimiz olan Türkçe ile önemli proje ve çalışmalar yapılıyor. Ege Üniversitesi olarak Türkiye Yüzyılı’nda uluslararasılaşma alanında gerçekleştireceğimiz iş birlikleri ve çalışmalarla ülkemizi bilim alanında lider ülke konumuna yükseltmek için nitelikli katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi.

“6 ülkeden 42 yükseköğretim kurumu yer alıyor”

Türk Devletler Teşkilatı Türk Üniversiteler Birliği üyeleri yükseköğretim kurumları arasında, öğrenci ve öğretim üyesi değişimi yapılması amacıyla düzenlenen programa, 6 ülkeden 42 yükseköğretim kurumu katılıyor. Türkiye’den 18 üniversitenin yer aldığı program kapsamında bu yıl, 5 ülkeden 25 üniversiteden hareketliliğe katılmak için başvuru yapıldı. Programa dâhil olan kurumlar içerisinde en çok başvuruyu alan Ege Üniversitesine toplam 186 öğrenci ve 82 öğretim üyesi başvuru yaptı. 148 öğrenci Ege’de eğitim almak, 51 öğretim üyesi ise eğitim vermek için başvururken,   Ege Üniversitesine gelmek isteyen 70 yabancı öğrenci ve 30 öğretim üyesinin de başvurusu uygun görüldü.

İki taraflı hareketlilik kapsamında, Ege Üniversitesinden Türk Devletler Teşkilatı Türk Üniversiteler Birliği üyesi yabancı kurumlara gidecek 19 öğrenci ve 24 öğretim üyesi ise eğitim alma ve ders verme imkânından faydalanacak. Son 5 yılda 59 gelen-giden öğrenci ve 19 gelen-giden öğretim üyesinin hareketliliğine katkı sağlayan Ege Üniversitesi, sadece 2023-2024 eğitim öğretim yılında hareketliliğe katılan öğrenci sayısını 89’a ve öğretim üyesi sayısını ise 54’e yükseltecek. 2017-2018 eğitim öğretim yılından bu yana gerçekleştirilen hareketlilik kapsamında, öğrenci ve öğretim üyelerinin yol masrafını kendi kurumları, barınma ve yeme-içme imkânlarını ise kabul eden kurum karşılıyor.

Orhun Değişim Programına Türk Devletler Teşkilatı Türk Üniversiteler Birliği’ne üye olan Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Macaristan’dan toplam 42 yükseköğretim kurumu katılıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir