Dünya yıldızlarının deprem yardımı çağrıları devam ediyor

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde dünyaca ünlü isimlerden Türkiye için takviye iletileri gelmeye devam ediyor.

ABD’li ünlü oyuncu Angelina Jolie’de toplumsal medya hesabından Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için bağış yapılması davetinde bulundu. Angelina Jolie, sarsıntının simgesi haline gelen Kahramanmaraş’ta 15 yaşındaki kaybettiği kızının elini bırakmayan acılı babanın da fotoğrafını ve yardım kampanyası linkini eklediği paylaşımında, “Kalbim Suriye ve Türkiye halkıyla birlikte. Birçok ailenin çektiği hayal bile edemeyeceğimiz acıları kavramak güç. Umarım diğerleri da dayanak vermeyi düşünür, böylelikle hayat kurtaran çalışmalarına devam edebilirler” iletisini paylaştı.

Depremin gerçekleştiği günden beri yardım çağırları yapan Lübnan asıllı İsveçli müzikçi Maher Zain daha sonra Türkiye’ye şahsen gelerek depremzedeler için yardım faaliyetlerine katıldı. Zain “Depremden en çok etkilenen kentlerden birisi olan Kahramanmara’şa bugün geldik. Buradaki yıkımı size aktarmaya çalışıyorum lakin kameradan bunu göstermem mümkün değil.” dedi ve depremzedeler için kurulan yemek dağıtım alanlarında yemek yaptı ve halka dağıttı.

‘Aftersun’ sinemasıyla ‘En Güzel Erkek Oyuncu’ kategorisinde Oscar’a aday gösterilen İngiliz aktör Paul Mescal, Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük sarsıntı sonrası takviye bildirisi yayınladı. Aftersun sinemasının çekimleri 2021 yılında Fethiye Ölüdeniz’de yapılmıştı. Ünlü aktör “Türkiye ve Suriye’de olanlar sebebiyle derin bir ıstırap ve acı içindeyim. ‘Aftersun’ grubu olarak orada çekim yaptık. İki yıl evvel Türkiye’de çok hoş birkaç ay geçirdik. İmkânı olan herkesi, ellerinden gelen her halde takviye olmaya ve yardım etmeye çağırıyoruz” sözlerini kullandı.

Yıllar boyunca beyaz perde James Bond karakterini canlandıran İngiliz aktör Daniel Craig de Kahramanmaraş merkezli sarsıntıda hayatını kaybedenler ve enkaz altında olanlar için takviye bildirisi paylaştı. Zelzeleden etkilenen bireyler için yardım davetinde bulunan Craig, Birleşik Krallık’taki on dört yardım kuruluşunu bir ortaya getiren Disasters Emergency Committee (DEC) için bağış davetinde bulunarak bu bağışların sarsıntı bölgelerine aktarılacağını duyurdu.

Filistin asıllı model kardeşler Gigi ve Bella Hadid de zelzele paylaşımı yaparak Türkiye ve Suriye için takviye davetlerini seslendirdiler. Zelzeleden etkilenen bireyler için yardım yollarını araştırdıklarını ve kalplerinin Türkiye ve Suriye halklarıyla birlikte attığını belirten Hadid kardeşler zelzeleden etkilenen çocuklar için UNICEF tarafından düzenlenen kampanyanın linklerini paylaştı.

Kendi ismini taşıyan güldürü dizisiyle gündemde olan ABD’li komedyen Ramy Youssef de Türkiye ve Suriye’deki zelzele mağdurlarına yardım kampanyası linkini toplumsal medya hesabında paylaştı. ABD’li komedyen ve sunucu Jimmy Fallon da ‘The Tonight Show’ programının başında UNICEF’in Türkiye ve Suriye’deki yardım kampanyasına dikkati çekti. Fallon, “UNICEF şu an Suriye ve Türkiye’deki dostlarımıza yardım etmek üzere alanda. Pak su, besin ve çok daha fazla muhtaçlık gerecini temin ediyorlar. En küçük yardım bile işe yarayacaktır” diyerek izleyenlerini yardım kampanyasına yönlendirdi.

ABD’li müzikçi Demi Lovato, 145 milyon takipçili toplumsal medya hesabında yardım kampanyalarının linklerini paylaşarak, “Kalbim zelzeleden etkilenen ve mağdur olan herkesin yanında“ iletisi yolladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir