Dev FETÖ operasyonuyla ilgili ilginç detaylar: Maişet ve EP’ci…

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) yeni yapılanması, yeni eleman temini ve para transferi yollarının deşifre edilmesine yönelik soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 704 şüphelinin yakalanması hedefiyle dün 59 vilayette başlatılan dev  operasyon sürüyor.

8 AY SAKLILIK İÇİNDE YÜRÜTÜLDÜ: 16 FAAL KAMU ÇALIŞANI YAKALANDI

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Hatalar (KOM), Terörle Uğraş (TEM), Siber Cürümlerle Gayret daire başkanlıkları ile İstihbarat Başkanlığı ve  Mali Kabahatleri Araştırma Konseyi (MASAK) takımlarınca 8 ay zımnilik içinde yürütülen çalışmaların akabinde düzenlenen operasyonda gözaltına alınanların sayısı 626’ya yükseldi. Çalışmalarda çoğunluğu hekim ve öğretmenlerden oluşan 16 etkin kamu çalışanı da yakalandı.

26 MİLYON TL BEDELİNDE DÖVİZ VE ALTIN ELE GEÇİRİLDİ

Operasyonda, şüphelilerin üst aramaları ile sakladıkları yerlerde ele geçirilen yaklaşık 26 milyon lira kıymetinde döviz ve altına da el konuldu. Altın ve dövizlerin örgüt üyelerine dağıtılmak üzere biriktirildiği öğrenildi.

GİZLİ BÖLME VE ZULALAR POLİSİN DİKKATİNDEN KAÇMADI

Operasyonel ünitelerin evvelden belirlediği adreslere gerçekleştirdiği baskınlarda iki FETÖ şüphelisinin yakalanmamak için saklandığı bölmeler de bulundu.

“Garson” kod isimli bilinmeyen şahitten 2017’de ele geçen listede FETÖ tarafından “gassalın elindeki meyyit üzere kendini teslim etmiş, zaafları olmayan-SAYV” olarak kodlanan ve örgütün bâtın haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğu tespit edilen eski polis memuru Erol M’nin örgütün sohbet hocalarından olduğu da belirlendi.

Operasyon kapsamında 51 vilayetteki şüphelilerin tamamının yakalandığı, 8 vilayette firari 78 mahrem kuryenin yakalanması emeliyle çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

NEDİM ŞENER DİKKAT ÇEKEN AYRINTILARI KALEME ALDI

Hürriyet Gazetesi Müellifi Nedim Şener de FETÖ’ye yönelik düzenlenen bu dev operasyonla ilgili farklı ayrıntıların yer aldığı çok çarpıcı bir köşe yazısı kaleme aldı. 

İşte Nedim Şener’in o yazısı; 

Güncel Örgütsel tertip yapısı ile mahrem/kripto hücrelerini tekrar faaliyete geçirmeye çalışan FETÖ’ye yönelik dün değerli bir operasyon başlatıldı…

‘GAZİ TURGUT ASLAN’ OPERASYONU

15 Temmuz gecesi FETÖ’cüler tarafından başından vurulan Terörle Uğraş Daire eski Lideri “Gazi Turgut Aslan” adı verilen operasyonda 692 adreste arama yapıldı.

Örgütün şimdiki ve mahrem yapılanması üyelerine dağıtılmak üzere 20 milyon TL meblağında para ile çok sayıda dijital malzeme, örgütsel doküman ele geçirildi.

KAMUDAKİ ‘RENKLENDİRİLMİŞ’ FETÖ’CÜLER

Soruşturma kapsamında örgütün mahrem yapılanmalar ve “renklendirilmiş/kripto unsurları” üzerinden faaliyetine devam ettiği belirlendi. Bunu da kamuda akademisyen, öğretmen, infaz müdafaa memuru, tıp tabibi olarak misyon yapan deşifre olmamış, renklendirilmiş üyelerin gerçekleştirdiği tespit edildi.

Gözaltı kararı verilenlerden 17’sinin kamu kurum/kuruluşlarında misyonlu olduğu örgütün mahrem yapılanmalarının finanse edilmesinde “Mahrem/Kurye” olarak faal rol aldıkları ortaya çıkarıldı.

Gözaltına alınanlar ortasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun misyonlarına iade edeceğini söylediği “masum KHK’lılar” dolarak ilan ettiği, kamudan ihraç edilmiş FETÖ mensupları kıymetli bir yer tutuyor.ÇALIŞMA MESKENLERİ İLE ÖĞRENCİ AVINDA

Örgüt, tekrar yapılanma kapsamında; eleman temini hedefiyle yeni örgüt meskenleri açarken, bilhassa KHK kapsamında ihraç edilen örgüt üyeleri aktif misyon alıyor. Faaliyetler vilayet eğitim danışmanına (ED) rapor ediliyor, bu konutlarının finansmanı örgüt tarafından karşılanırken, misyon verilen örgüt üyelerine de maaş (maişet) veriliyor.

SOSYAL MEDYADA KHK KAMPANYALARI

Soruşturmada yapılan tespitlere nazaran; FETÖ, üst idareden gelen talimatlara uygun olarak kamuoyunda “KHK’lıların günahsız olduğu, mağdur edildiği, topyekün iade edilmeleri gerektiği” algısı oluşturmaya, kamuoyu dayanağı almaya çalışıyor. Bu kapsamda bilhassa Twitter başta olmak üzere toplumsal medyada haftada en az dört gün örgütün üst idaresinin belirlediği hususlarda (#)hashtag çalışması üzerinden, paylaşımın (TT) olması sağlanarak sistematik bir biçimde toplumsal medya üzerinden dezenformasyon faaliyetleri yürütüyor. Örgütün mahrem yapılanmasında yer alan ve finansal olarak desteklenen örgüt üyelerinin bu platformlarda sahte(bot/fake) hesaplarla paylaşımlar yaptığı tespit edildi.

EP’Cİ DİYE FİŞLEDİKLERİNE YARDIM YOK

Örgüt üst yönetimi “cezaevinde bulunan/tahliye olan/gözaltına alınan tüm üyelerinin durumunu haftalık ve aylık olarak takip edilmesi” talimatı verilmişti. Tahliye olan örgüt üyelerinin takibi yapılırken, eleman temininde yaşanan problemleri bertaraf etmek ismine, bilhassa (EP) faal pişmanlıktan faydalanmayanların mahrem ünitelerde vazife alması sağlandı. Örgüt üyelerince hazırlanan tabloların da örgütün üst idaresine ulaştırıldığı ortaya çıkarıldı.

YURTDIŞINDAN YÖNETİLİYOR

Operasyonda, FETÖ’nün şimdiki yapılanmasında vazife alan ve örgütsel talimatlara harfiyen uyan örgüt mensuplarına DÜZENLİ olarak para transferinde bulunulduğu, ismine da “maişet” denildiği öğrenildi. Yalnız örgütten maddi yardım almak için FETÖ’nün belirlediği kimi kriterler var. Örgütün DÜZENLİ para verdiği örgüt üyesinin, “EP’ci olmaması” yani aktif pişmanlıktan yararlanmamış olması gerekiyor. Örgüte bağlılık bir öbür kaide.

Yapılan para yardımı, FETÖ mensubunun örgütsel pozisyonuna nazaran hakikat orantılı olarak değişiyor. Bu kapsamdaki tüm faaliyet örgütün yurtdışı finans ayağı tarafından yürütülüyor ve denetim ediliyor. Yurtdışında bulunan finans sorumluları tarafından örgüt üyelerinin listesi; alıcılara ilişkin kimlik, irtibat, banka hesap bilgileri ve teslim edilecek meblağ bilgisi Türkiye’deki mahrem/kuryelere şifreli olarak iletiliyor.

FETÖ’NÜN PARA AKTARMA YÖNTEMLERİ

Örgüte bağlılığını sürdüren ve EP’ci olmayan mensuplarına sistemli para yardımı yapan FETÖ’cüler üç usul kullanıyor.

1. FORMÜL: ATM’lerde kartsız işlem

Birincisi, ATM’lerden kartsız süreç. Bunun için süreç onay/doğrulama kodu istemeyen bankalar ağır olarak tercih ediliyor. Süreç sırasında gönderici hanesine alıcının bilgileri yazılıyor. Alıcının şifresi kullanılıyor, bu sayede güya alıcı kendi kendine para yatırmış üzere gösteriliyor. Bu süreci yaparken, kimliklerin deşifre olmaması emeliyle ATM’lerden yapılan süreç sırasında kameralara manzara vermemek için “gözlük, maske, şapka” gibi aksesuarlar takılıyor.

2. PROSEDÜR: Kargo içerisine gizleme

FETÖ’cüler bu sistemde örgütle iltisaklı olmayan şahısların kimlik ve telefon numarasını kullanıyor. Oburu ismine yollanan kargo ile yapılan gönderilerde; dokumacılık eseri, oyuncak, besin eseri, ders kitapları üzere eşyaların içerisine para saklanıyor. X-ray aygıtlarında tespiti zorlaştırmak emeliyle kargo kolisi içerisinde evvelce oluşturulmuş saklı bölmelere, karton mukavvalar ortası kısımlara, alüminyum folyo içerisinde sarılmış biçimde zulalama yapılıyor ve FETÖ mensubuna ulaştırılıyor.

3. PROSEDÜR: Fiziki Buluşma

Örgütün üst idaresi tarafından gönderilen talimatlara nazaran, “en son başvurulacak yöntem”, FETÖ’nün deneyimli mahrem sorumluları tarafından uygulanıyor.

İnternet tabanlı haberleşme programları üzerinden kararlaştırılan yer ve vakit dilimi içerisinde ve tercihen cami, AVM tuvaleti, çocuk parkı üzere kamusal alanlarda, mümkün olan en kısa müddet içerisinde elden teslim sistemini uygulanıyor.

Operasyonda çok farklı ayrıntılara ve isimlere ulaşıldı. Devamı gelecek…

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir