Cumhurbaşkanı Erdoğan, Stoltenberg ile telefonda görüştü

ANKARA (İGFA) – Rusya’daki tansiyonun sona ermesinin, Ukrayna alanında geri dönülmez insani felaketlerin önünü aldığı belirtilen görüşmede, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’e, Rusya’daki gelişmelerin, Ukrayna’da adil barış yolunda yeni bir kilometre taşı olması temennisi iletildi.

İsveç’in NATO üyeliğinin de ele alındığı görüşmede, Türkiye’nin İsveç’in üyeliğine karşı yapan tavrının devam ettiği, fakat PKK/PYD/YPG yanlıları bu ülkede serbestçe hareket düzenledikçe, yapılan mevzuat değişikliklerinin bir manasının olmadığı tabir edildi.

Görüşmede, F-35 bağlamında yaşanan haksızlıkların, Türkiye’nin F-16 talebinde İsveç’in üyeliğiyle bağlı kılınması uğraşlarının, Türkiye’ye değil, esasen NATO’ya ve NATO’nun güvenliğine ziyan verdiği vurgulandı.

Öte yandan Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesi hakkında toplumsal medyada paylaşımda bulundu.

Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta yapılacak NATO Tepesi öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yeterli bir görüşme yaptıklarını kaydeden Stoltenberg, dorukta terörizm, caydırıcılık ve savunma bahislerinde kıymetli kararlar alınacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir