Covid-19’un bilinmeyen yeni bir etkisi ortaya çıktı

Belçika’nın Hassalt kentindeki Jessa Hastanesi’nde yapılan çalışmalar, Covid-19’a yakalanan hastalarda ortaya çıkan ‘sıradışı’ bir etkiyi tespit etti.

Şiddetli bir bağışıklık tepkisi olabileceğini söyleyen araştırmacılara göre, bazı Covid-19 hastalarında kasların yüzde 60 oranına kadar şişebileceği ortaya çıkarıldı.

UZMANLAR İÇİN ‘ŞOK ETKİSİ’ OLDU

Belçika’nın Hassalt kentindeki Jessa Hastanesi’nden ekibe göre, Covid-19’a karşı bağışıklık tepkisi, hücrelerin güç istasyonları olan mitokondriye zarar vererek, enerji yakıtlarının kaybına yol açıyor. Bu durumun da vücutta daha fazla su oluşumuna ve dolaylı yoldan kasların ‘şişmesine’ neden olduğu belirlendi.

Semptomun keşfedilmesi, kas küçülmesinin kritik hastalarda daha yaygın bir komplikasyon olduğunu söyleyen araştırmacılar için de şok etkisi yarattı.

Yapılan araştırmalarda, 18 Covid-19 hastasından biyopsi alındı. Biyopsi sonucu 18 kişiden dördünün kaslarının normal seviyelerin üzerine çıktığını ve ‘büyük ölçüde genişlediği’ belirlendi.

‘GEÇİCİ BİR ETKİ’

Araştırma ekibinin başındaki Dr Toon Mostien, bu tür şişmenin kas liflerinin ölmesine yol açabileceğini, ancak boyuttaki artışın muhtemelen yalnızca “geçici bir etki” olduğunu belirtti.

Yapılan araştırmalarda, bir tür kas lifinin yüzde 62, diğerinin yüzde 32 oranında şiştiği belirlendi. Kalan 14 hastada ise ‘ciddi ölçüde’ kas kaybı gözlemlendi.

Dr Mostein, “Tip 1 lifleri yüzde on bir ve tip 2 lifi yüzde 17 oranında küçüldü” dedi.

Katılımcıların yaş ortalamasının 69 olduğu ve çoğunluğu erkeklerin oluşturduğu bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir