Çocuklarda corona: Hastane yatış oranları en yüksek seviyede

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), corona virüsü nedeniyle hastaneye kaldırılan 5 yaş altındaki çocukların sayısında ciddi bir yükseliş görüldüğünü açıkladı.

CDC direktörü Rochelle Walensky yaptığı açıklamada, çocukların hastaneye başvurularında yaşanan artışa dikkat çekerek, bunun evde uygun olan herkesin aşı yaptırması için başka bir neden olduğunu söyledi.

‘AİLELERİNİN VE ÇEVRELERİNİN AŞILANMASI ÇOK ÖNEMLİ’

Walensky, “Ne yazık ki, henüz COVID-19 aşısı için uygun olmayan 0-4 arası çocukların hastaneye yatış oranlarının arttığını görüyoruz. Onları koruma sağlamak için aşılanmış insanlarla çevrelememiz kritik derecede önemlidir.” dedi.
Aralık ayı ortasından bu yana Corona virüsünün bulaşıcılığı yüksek Omicron varyantı ABD genelinde hızla yayılıyor. Genç çocuklar arasında hastaneye yatma oranı 100 bin çocukta 4’ten fazlasına çıktı. Daha önce bu rakam 100 binde 2,5’ti.

EN YÜKSEK SEVİYEDE

CDC’nin toplam 14 eyalette 250 hastaneden aldığı verilere göre yaşları 5 ile 17 arasındaki çocuklar arasında hastaneye yatma oranı 100 binde 1.

Walensky, virüsle enfekte olan hastaneye kaldırılan küçük çocukların sayısının geçen hafta önemli ölçüde yükseldiğini ve pandeminin başlangıcından bu yana en yüksek seviyelere çıktığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir