Çin’den ABD’ye sert tepki: Kırmızı çizgimize dokundunuz

Çin Dışişleri Bakanlığının yayımladığı açıklamada, Burns’ün, CNN’e verdiği mülakatta lisana getirdiği, “Pekin’in ziyarete çok reaksiyon gösterdiği”, “Çin’in Tayvan Boğazı’nda istikrarsızlık aktörü haline geldiği” değerlendirmesinin “ABD’nin çarpık hegemonya mantığını yansıttığı” söz edildi.

Çin tarafının, Pelosi’nin ziyareti öncesinde önemli itiraz ve protestolarını çeşitli seviyelerde defaatle lisana getirdiği, ziyaretin vereceği ziyan ve ortaya çıkaracağı sonuçlar konusunda uyardığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

ABD’li Büyükelçi Burns, 19 Ağustos’ta CNN’e verdiği mülakatta, “Temsilciler Meclisi Lideri’nin Tayvan’a barışçı ziyaretinin ABD ile Çin bağlantılarında krize sebep olması gerektiğine inanmıyoruz. Bu, Pekin hükümeti tarafından imal edilmiş bir kriz, çok yansıdır.” tabirlerini kullanmıştı.

Pekin’in ziyaretin akabinde Ada etrafında başlattığı askeri tatbikatlar, başka ülkelerde Çin’in Tayvan Boğazı’nda bir istikrarsızlık aktörüne dönüştüğüne dair tasaya sebep olduğu görüşünü lisana getiren Burns, “Pekin’in gelecekte barışçı hareket edeceğine dünyayı ikna etmesi gerekiyor.” diye konuşmuştu.

PELOSİ’NİN ZİYARETİ

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Ada’yı 25 yıl ortadan sonra ziyaret eden birinci ABD Temsilciler Meclisi Lideri olmuştu. Daha evvel 1997’de Newt Gingrich, bu misyonu yürütürken Tayvan’ı ziyaret etmişti.

Ziyaret, Ada’yı topraklarının kesimi olarak gören Pekin’in yansısını çekmişti, Çin ordusu ziyaretin akabinde Ada etrafı askeri tatbikatlara başlamıştı.

Pekin, “tek Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik münasebetler kurmasına, BM’de ve öteki milletlerarası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik münasebetlerini kesmesini kaide koşuyor.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir