Çin-Hindistan sınırında çatışma

Çin ile Hindistan’ın Himalaya Dağları’ndaki ihtilaflı hudut bölgesinde iki ülke ortasında çatışma yaşandı. AA’nın aktardığına nazaran, 9 Aralık’ta iki ülke ortasındaki belgisiz hudut sınırını tanımlayan Fiili Denetim Sınırı (LAC) boyunca yaşanan çatışma sonucunda iki tarafın birliklerinde de yaralananlar oldu.

Ne olmuştu?

Çin ile Hindistan’ın Himalaya Dağları’ndaki ihtilaflı hudut bölgesinden karşılıklı asker çekme süreci 14 Eylül’de tamamlanmıştı. Hindistan Savunma Bakanlığı, 8 Eylül’de yaptığı açıklamada, hudut bölgesindeki birliklerin koordineli ve planlı formda geri çekilmeye başladığını duyurmuştu. Açıklamada, çekilme kararının, temmuzda iki ülke ortasında kolordu kumandanları seviyesindeki 16’ncı cins görüşmelerde alındığı aktarılmıştı.

Çekilmenin akabinde, iki ülke ortasındaki bilinmeyen hudut sınırını tanımlayan Fiili Denetim Sınırı’nın batı kısmında Mayıs 2020’de taraflar ortasında sürtüşmeye sebep olan tüm bölgeler terk edilmiş oldu. Taraflar daha evvel Galvan Vadisi ile Ladak bölgesinin doğusundaki Pangong Gölü’nün iki yakasındaki birliklerini çekmişti. Çekilme süreci, bölgelerde oluşturulan askeri tesis ve altyapı ögelerinin imha edilmesini de içeriyor.

Ladakh bölgesindeki Galvan Vadisi’nde 15 Haziran 2020’de Hint ve Çin askerleri ortasında çıkan çatışmada 20 Hint askeri hayatını kaybetmişti. Çin de kelam konusu çatışmada 4 askerinin öldüğünü açıklamıştı. Çatışmanın akabinde iki ülke askeri birlikleri hudutta teyakkuz haline geçmiş, Hindistan bölgeye karadan havaya füze savunma sistemi, Çin ise obüsler ve tanklar konuşlandırmıştı.

Yaşanan bu gerginlik, dünyanın en büyük ordularına sahip ülkelerin kamuoylarındaki “savaş” telaffuzlarıyla daha da artmıştı. İki ülkenin askeri heyetleri ortasında huduttaki tansiyonu düşürmek hedefiyle görüşmeler başlatılmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir