Bursa bu tesiste olimpiyat ruhunu yaşatacak

BURSA (İGFA) – Bursa’yı sporda da marka kent haline getirmek maksadıyla amatör kulüpleri desteklemenin yanında kente ‘branşlara özel’ spor tesisleri kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Emek Mahallesi’nde de ayrıcalıklı bir tesis inşa etti.

Toplamda 1420 metrekare kullanım alanına sahip olacak tesis, Bursa Büyükşehir Belediyespor’un olimpiyat madalyalı ulusal tekvandocusu Hatice Kübra İlgün’ün ismini taşıyacak.

Emek Hatice Kübra İlgün Gençlik ve Spor Tesisinin taban katında giriş katında tekvando ve güreş salonu, soyunma odaları ve antrenör odaları yer alıyor.

Birinci katında ise gençlik merkezi, kütüphane, sesli okuma salonu, diyetisyen/psikolog odası, mescit ve ders çalışma alanları ile idari üniteler bulunuyor. Etraf düzenlemesi ve açık otoparkı ile bölgedeki kıymetli bir gereksinimi karşılayacak olan tesis, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın takviyeleriyle inşa edildi. Tesisin açılış merasimine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Rahmi Aksoy, Büyükşehir Belediyespor Başkanı ve AK Parti ve Cumhur İttifakı Mudanya Belediyesi lider adayı Gökhan Dinçer, olimpiyat madalyalı ulusal tekvandocu Hatice Kübra İlgün ve ailesi, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, atletler ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, olimpiyatlarda derece elde ederek bayrağımızı göndere çeken Hatice Kübra İlgün’ün ismini bir tesiste vermekten büyük memnunluk yaşadığını söyledi. Bu tesisten birçok başarılı atletin yetişeceğini belirten Lider Alinur Aktaş, yeni Hatice Kübra İlgün’lerin, Mete Gazoz’ların yetişmesine tesisin aracılık edeceğine inandığını söz etti. Gençlere ve çocuklara başka kıymet verdiklerini lisana getiren Lider Aktaş, “Emek bölgesinde ana kucağı ve yüzme havuzu beklentisi olduğunu biliyoruz. Mayıs ayında havuz inşaatına başlıyoruz. Emek bölgesine ikinci ve büyük kapasiteli ana kucağımızı da en kısa vakitte açacağız. YKS kurslarıyla, meslek lisesi ve üniversite öğrencilerine verilen burslarla, BİKO marifetiyle istihdam ve stajlarla, yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerle, sportif faaliyetlerle gençlerimizi hayata en düzgün halde hazırlıyoruz. Yeni devirde gençlere dair değerli projelerimiz var. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan dayanaklar alarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeni muvaffakiyetler da peşi sıra gelmeye başlıyor. 10 bin olan burs sayımızı yeni devirde 16 bine çıkartıyoruz. 16 olan gençlik merkezi sayısını 50’ye çıkartacağız. 6 olan YKS kurs merkezini 15’e çıkartacağız. Hepsi gençlerimiz için” dedi.

“GURUR DUYUYORUZ”

Gençlere kendilerine güvenmesini isteyen Lider Aktaş, “Hatice Kübra İlgün’ün ailesine, bu türlü iyi bir evladı Türkiye’ye armağan ettikleri için teşekkür ediyorum. Hatice Kübra da çalışarak, inanarak ve kendine güvenerek muvaffakiyetler elde etti. Kâfi ki içinizde inancınız olsun. Çabanızı ortaya koyarsanız kesinlikle gerisi gelecektir. Tekvando branşında göğsümüzü kabartan Hatice kızımız, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda üçüncü olarak Bursa’ya tarihindeki birinci olimpiyat madalyasını kazandırdı. Atletimizin 2 dünya üçüncülüğü, 1 dünya ikinciliği var ve birebir vakitte son Avrupa şampiyonu. Kendisi bu yılın başında Türkiye Kristal Küre Ödülleri’nde ‘yılın en güzel bayan sporcusu’ da seçildi. Hatice Kübra’ya az bile diyorum. Kendisini tebrik ediyorum. Gurur duyuyoruz. Bundan sonraki hayatında muvaffakiyetler diliyorum. Bu isim de bu salona iyi olsun”

HEDEF 2024 PARİS OLİMPİYATLARI

Bursa’ya birinci olimpiyat madalyasını getiren ulusal tekvandocusu Hatice Kübra İlgün, isminin çok değerli bir tesiste yaşatılacak olmasından ötürü büyük memnunluk duyduğunu lisana getirdi. Konuşması sırasında gözyaşlarını tutamayan ulusal atlet İlgün, “Başarılarımın bu türlü bir tesiste yaşatılacak olması, ardımda bir eser bırakmış olmak benim için gurur verici. Elbette ben tek başıma değilim. Beni her vakit destekleyen aileme teşekkür ediyorum. 18 yıldır beni bu sporda sonuna kadar destekleyen ve gerimde duran, bu düzeye gelmeme yardım eden antrenörüm Fikret Temoçin’e teşekkür ediyorum. 2009’da babamı kaybettim. Baba yarılarıma, amca yarılarıma, herkese teşekkür ediyorum. Buraya adımın verilmesine vesile başta Gençlik ve Spor Bakanlığı’na, Büyükşehir Belediye Liderimiz Alinur Aktaş’a, kulüp liderimiz Gökhan Dinçer’e, vilayet müdürüne, kulüp müdürüne, beni dualarıyla destekleyen Bursalılara teşekkür ediyorum. İnşallah bu salondan kaç olimpiyat, Avrupa ve dünya şampiyonları çıkacak. 2024 Paris Olimpiyatları’nda tüm gücümle savaşıp altın madalyayı Bursa’ya getirerek tekrar tarihe geçmek istiyorum” dedi.

Konuşmaların akabinde Lider Alinur Aktaş, Hatice Kübra İlgün ve ailesi sahneye çıkarak, tesislerin açılış kurdelesini birlikte kesti.

Başkan Aktaş ve beraberindekiler daha sonra tesisi gezdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir