“Böyle bir aşağılama görülmedi; Batılı ülkelerin Türkiye’ye dönük vize duvarı ‘örtülü yaptırım’ seviyesine ulaştı!”

Türkiye’de yapılan Schengen vizesi müracaatlarına artan redler, ülkenin gündeminde geniş yer bulmaya devam ediyor. Karar gazetesi, Avrupa Birliği ülkeleri ve Schengen bölgelerine giriş için gerekli olan vizeleri almanın giderek zorlaşması ile ilgili olarak, ‘’Böyle rezalet görülmedi’’ manşetini attı. 

‘’Pandemi periyodunun bitişiyle birlikte Batılı ülkelerin Türkiye’den yapılan vize müracaatlarını reddetmesi kapsamlı bir krize dönüştü’’ tabirlerini kullanan Karar gazetesi, AB başşehirlerinin Türkiye’den gelen Schengen taleplerinin yüzde 16’sını geri çevirdiğini belirtti.

Haberde derlenen datalara nazaran Almanya, 2016’da Türkiye’den gelen müracaatların yüzde 6.7’sini geri çevirirken bu oran geçen yıl 22’ye ulaştı. Fransa’da oran yüzde 3’ten 13’e çıktı. Vize müddetlerinin her yıl kısaldığı da Avrupa Kurulu Parlamenter Meclisi raporuna girdi. 

Karar, ‘’İş beşerlerine, konferans daveti alan akademisyenlere bile kapı açılmaması sürecin ‘yoğunluk var’la izah edilemeyeceğini ortaya koydu. Batı’nın ‘cezalandırma’ yaklaşımına tahlil bulunması tarafında davetler arttı’’ tabirlerini kullandı.

Haberde ayrıyeten bekleme müddetlerinin uzadığı, müracaat fiyatlarının 3 bin lirayı bulması da vurgulandı. Bu fiyatları ödeyen birçok kişi vize alamazken, başvurusu ‘başarılı’ olan birçok bireye de çok kısa müddetli Schengen vizeleri veriliyor.

Avrupa Kurulu Parlamenter Meclisi (AKPM) raporlarında, Türkler için Schengen vizesi reddinin 2014’te yüzde 4 olarak belirlenirken, bu oran 2020’de yüzde 12,7’ye yükseldi. Raporda, 2021 yılında Schengen vizesi reddedilen Türklerin oranı ise yüzde 17 olarak açıklandı. Raporda, artışın sürdüğü ve önümüzdeki yıl oranlara yansıyacağına dikkat çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir