Biten bir ilişkinin ardından neler hissedersiniz?.. Biten bir ilişkiden sonra kendinizi iyi hissetmeniz ne kadar sürer?

“The Journal of Positive Psychology” isimli bilimsel yayında yer alan çalışmaya nazaran, biten bir bağlantının akabinde tekrar âlâ hissetmeniz 11 haftayı buluyor. Diğer bir çalışmaya nazaran, biten bir evliliğin akabinde iyileşmekse yaklaşık 18 ay sürüyor.

Aslında kalp kırıklığı herkesin farklı formlarda deneyimlediği bir yas süreci. Aşk karmakarışık bir his olduğundan ve her ilgi kendi hatıra ve hislerini beraberinde getirdiğinden, bağlantının bitişi de eşsiz bir tecrübe.

Ayrıca güzelleşmek için belli bir vakit sonu yok. Münasebetin uzunluğu, paylaşılan tecrübeler ve anılar, çocuğunuz olup olmadığı, ihanete uğrayıp uğramadığınız ve his derinliği üzere tüm faktörler düzgünleşme sürecinde rol oynuyor.

Bunların yanında, bağın bitmesini istemiyorsanız, ayrılık daha beter ve daha acı verici olabilir.

Neyse ki, yas devrinizde fark etmeseniz de, milyonlarca insan sizinle benzeri hisleri paylaşıyor.

Biten ilginizin yasını tutmak için vakit ayırın

Ayrılık acısı kimilerine vefat acısı kadar ızdırap verebilir. Sevdiğiniz kişiyi her gün görememek ya da konuşamamak, onunla hiçbir ilişkinizin kalmaması, gözünüzü korkutabilir. Fakat, yolunuza devam etmeden evvel bu gerçeği kabullenmek çok değerli. Ayrılık sürecini atlatmak için öteki şeylerle kendimizi meşgul etmeye çalışsak da, bir münasebetin sonlanması, onun muhasebesini yaptığımız bir yas sürecinden geçmeyi gerektirir. Hislerinizi bastırmak yerine onları rahat bırakmanız, düzgünleşme sürecinin ayrılmaz bir kesimi. Bu süreç, kendinizi tekrar tanımanızı ve gelecekteki bağlantılarınızdan beklentilerinizi fark etmenizi sağlayabilir.

Kendinizle tekrar bağlantı kurun

Pek çok ilgide değerli olan, “ben” anlayışından vazgeçip “biz” olabilmek. Fakat ilginin sonlanması da size kendiniz için bir şeyler yapmanız ve kendinizi nasıl konumlandırdığınızı belirlemeniz için eşsiz bir fırsat sunar. Kulağınıza klişe üzere gelebilir lakin ilginin bitişi, size kendinizle tekrar bağlantı kurma bahtı tanır.

Yeni bir hobi edinmeniz yahut arkadaşlarınızla tekrar yakınlaşmanız, kendinizle irtibat kurmak için düzgün seçenekler olabilir. Uygun hissetmenizi sağlayan aktivitelere vakit ayırmak, ailenizi görmek, yeni bir yeteneğinizi keşfetmek yahut tatile gitmek, ayrılık sonrası ruh halinize düzgün gelir. Ayrıyeten ayrılık acısını dindirmek için yeni bir bağa yelken açmak yerine kendinize ve ilgilerinize odaklanmak için vakit ayırın.

Yardım istemekten korkmayın

İnsanlar genelde bir alakayı sonlandırma kararını tıpkı anda vermez. Bu sebeple bir taraf çoklukla şaşırır. İşte bu durum, yas tutma sürecini uzatır. Bu şok hissinin yanı sıra, çiftlerden biri alakayı bitirdiğinde, reddedilme duygusu da ortaya çıkar.

İlişkinin sonlanması sizde bir şok hali yaratmışsa reddedilmiş üzere hissetmeniz ve kendi kıymetinizi sorgulamanız olağan. Fakat partneriniz artık sizinle bağlantı kurmak istemediğini ve uzlaşma talihi olmadığını açıkça söylüyorsa bunu kabullenin ve kendinize odaklanın.

Bir partnerin alakayı bitirmesi, sizin sevilmeyen yahut sevilmeye kıymet biri olmadığınız manasına gelmez. Nerede yanlış yaptığınızı düşünmek yerine, o anda kendinizi daha düzgün hissetmenizi sağlamak için neler yapabileceğinize odaklanın.

Eski sevgilinizi toplumsal medyada engellemenin kederinizi azaltacağını düşünüyorsanız, o vakit engellemeniz yanlışsız olur. Zira o bireyle ilgili daha az şey gördüğünüzde acınız da azalır.

Zaman her şeyin ilacı

Şu an farkında olmasanız da incinme ve ihanet hisleri vakitle azalır. Aylar sonra, tıpkı acı hissedilmez.

Ancak, olumsuz hisleriniz vakitle iyileşmiyorsa, profesyonel yardım almak yararlı olabilir. Canınızı sıkan niyetler size ve gelecekteki bağlantılarınıza ziyan verebilir. Bu nedenle olumlu bir niyet usulü edinmek çok kıymetlidir.

Ayrılık sonrasındaki birinci bir yıllık süreç güç olsa da, bağın bitişinin, büsbütün sizin kabahatiniz olmadığını kendinize hatırlattığınız takdirde, ıstırabın geçmesi gerekir. Ayrılık yalnızca bir tarafın kusuruyla ortaya çıkmaz. Bu yüzden bağlantınız sona erdiği için kendinizi suçlamayın. Lakin farklı olarak neler yapabileceğinizi düşünün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir