Bildirici: Bozdağ, Gülşen için yargıya talimat verip HSK’ya açıklama yaptırdı

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, müzikçi Gülşen’in imam hatiplilere yönelik kelamları nedeniyle tutuklanmasını kaleme aldı. Bildirici yazısında, bakanların ve medyanın amaç gösteren telaffuzlarını eleştirdi.

Bildirici, “Sedef Kabaş üzere, Gülşen’in de iktidarla yıldızı hiç barışmadı; yalnızca sahne kostümü değil, LGBTİ, Boğaziçi aksiyonlarına dayanağı vb nedeniyle de iktidar medyasının amacındaydı. Yeni Akit, ‘yaptığı yanına kâr kalmayacak’ yazmıştı. Saklı eller bahaneyi buldu!” dedi.

“Sedef Kabaş için periyodun Adalet Bakanı Abdulhamit Gül peşinen karar vermişti” diyen Bildirici, “Gülşen’i de yargıdan evvel Bekir Bozdağ hatalı ilan etti. Yargıya ‘infaz’ talimatı verdi sonra da HSK’ya ‘bağımsız yargıya saygı’ açıklaması yaptırdı. Trajikomik! Muktedirin adaleti” yorumunu yaptı.

‘HSK’YA BU AÇIKLAMAYI YAPTIRAN DA BOZDAĞ’IN KENDİSİ’

Bildirici, kendi internet sitesinde kaleme aldığı “İki bayan, iki Adalet Bakanı ve tetikçi medya” başlıklı yazısında, şu sözleri kullandı:

“Sedef Kabaş için Abdülhamit Gül açıklamayla karar biçmişti; Gülşen için de Bekir Bozdağ yargıya işaret verdi. Gülşen, Bozdağ’ın “Sanatçı kisvesi ismi altında kin, nefret ve ayrımcılık lisanı kullanarak halkın bir bölümünü öbür bölümüne karşı tahrik etmek, sanata ve sanatkarlara da yapılmış saygısızlıktır” kelamlarının akabinde gözaltına alındı; tam da bakanın dediği suçlamayla tutuklandı! Ne tesadüf, Gülşen hakkındaki süreçleri yürüten de Sedef Kabaş’ı tutuklatan savcı Türkşad Kunthan Uçuk’tu.

Oysa Sedef Kabaş’ın konuşmasında tutuklanmasını gerektiren bir cürüm yoktu; Gülşen’in kelamlarında de. Kaldı ki, Gülşen’in kelamlarında hakaret de olsa bu mahpusa atılmasını haklı kılmaz. Eleştirmek, kınamak, reaksiyon göstermek varken peşinen hükümlü ilan edip mahpusa atmak yargısız infazdır.

Gülşen’in mahpusa atılmasında temel etken iktidar medyasının aylardır onu gaye göstermesi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ mahkemeden evvel karar açıklarken, onun lideri olduğu Hâkim ve Savcılar Kurulu’nun tenkitlerden rahatsız olup “bağımsız yargıya saygı” davetinde bulunması trajikomik bir durum. Çünkü HSK’ya bu açıklamayı yaptıran da Bozdağ’ın kendisi… Hukukun düştüğü vaziyete mi ağlasak, gazeteciliğin perişan haline mi?” (HABER MERKEZİ)

YAZININ TAMAMI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir