Beyin üzere “hatırlayabilen” bir gereç keşfedildi

İsviçre’deki École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) grubu, elektronikte kullanılan bir bileşik olan vanadyum dioksitinin (VO2) geçişlerini araştırırken dikkat cazip bir özelliğe rastladı.

TRT Haber’de yer alan bilgilere nazaran doktora öğrencisi Muhammed Samizade Niko, bileşiğin bir halden başkasına geçişinin ne kadar sürdüğünü anlamaya çalışıyordu.

Ancak Niko, kısa mühlet sonra elektrik akımı uygulandığında daha evvel hiç görülmemiş bir şeyin meydana geldiğini fark etti.

Samizade Niko, “Akım materyal üzerinde hareket etti ve öteki taraftan çıktığı bir yol izledi” dedi.

Deney sırasında ikinci bir elektrik akımı uyguladıktan sonra araştırmacı, gerecin durumunun değişmesi için geçen müddetin, geçmişiyle direkt alakalı olduğunu gözlemledi.

HATIRLIYOR VE ÖNGÖRÜYOR

Araştırmayı denetleyen Profesör Elison Matioli, “Bileşen VO2, birinci faz geçişini ‘hatırlıyor’ ve bir sonrakini öngörüyor” dedi.

Keşfin, belleğe dayalı hesaplamalar yapan elektronik aygıtlardaki gelişmeler için değerli tesirleri olabilir.

Araştırmacılar, hafıza tesirinin materyalin kendisinin tabiatından gelen bir özelliği olması sayesinde elektronik aygıtların kapasitesini ve suratını artırarak, nihayetinde minyatürleştirilmelerini sağlayabileceğini savunuyor.

Araştırmanın ayrıntılarını sunan bir çalışma Nature Electronics isimli bilimsel mecmuada yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir