Bayram rezervasyonları yüzde 45 arttı

Bu yıl orta tatil ve üç gün sürecek bayramın art geriye gelmesiyle tatilci dokuz günlük plan yaptı. Bölüm temsilcilerine nazaran dokuz günlük plan yapanların rezervasyonlarda yarattığı hareketlilik aylar öncesinden görülüyordu. “Bu yıl bayram tatili ile orta tatili birleştirenlerin oranı yaklaşık yüzde 54 seviyelerinde” diyen turizm şirketleri, Ramazan Bayramı rezervasyonlarının üç günlük konaklama biçiminde planlandığını tabir etti. Hürriyet’e konuşan bölüm temsilcileri, orta tatil ve bayram devrinin birleşmesiyle taleplerde geçen yıla oranla yüzde 40-45 oranında artış olduğunu, fiyatların ise geçen yıla nazaran ortalama yüzde 25 arttığını belirtti.

DEPREMİN GÖLGESİNDE BAYRAM

Bu yıl Türkiye, Ramazan Bayramı’na sarsıntının açtığı yaraların gölgesinde girecek. Zelzele bölgesi değerli tarihi ve kültürel miraslara da mesken sahipliği yapıyordu. Bu yüzden son iki aydır turizm bölümünde de sakinlik yaşandı. Tatilsepeti İdare Heyeti Lideri Kaan Karayal, “Yaşanan üzücü durum tüm kesimi olumsuz etkiledi ve mart ayı ortasına kadar satışlarda düşüş yaşandı. Lakin nisan ayında, şubat ve mart aylarındaki kayıplar telafi olacak üzere görünüyor” dedi.

Tatilbudur Operasyon ve Kontrattan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal Çubuk ise, zelzele bölgesiyle ilgili yeni düzenlemeler gerektiğini lisana getirerek, “Depremin yaz turizmi üzerinde tesirleri olacağını düşünmüyoruz” dedi.

Bayram tatilinde en çok Antalya ve Ege bölgelerinin tercih edildiğini belirten Karayal, “Yurtdışında ise, vizesiz olduğu için Balkanlar ve Sharm El Sheikh, son vakitlerde tercih edilen rotalar ortasında. Bu devir, İtalya cinsleri da popülerliğini koruyor, Yunan Adaları hayli ilgi görüyor” dedi.

ANTALYA VE EGE BİRİNCİ SIRALARDA

Mustafa Kemal Çubuk da Tatilbudur datalarından Antalya, Muğla ve Aydın’a talebin ağır olduğunu yineleyerek, “Kültür çeşitlerinde yurtiçinde Kapadokya, Safranbolu ve İzmir etrafı öne çıkıyor. Yurtdışında ise talepler Paris, Balkanlar ve İtalya’da yoğunlaşıyor” diye konuştu.

BİLET FİYATLARINA YENİ ARTIRIM YOK

Bayramda otogarlarda da yoğunluk eski periyotları arattı. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Lideri Birol Özcan eski yoğunluğun olmadığını belirterek, “Pandemiden evvel bin 600-bin 700 sefer çıkardı. Bu sayı 950’ye düşmüştü, yeni yeni bin 200’e çıkmaya başladı. Bu sayı 2000’lere çıkarsa ek seferler devreye girer. Yolcunun talebine bağlı” dedi.

Bilet fiyatlarına artırım yapılmadığını belirten Birol Özcan, şöyle konuştu: “Bütün firmalar Bakanlıktan dört aylık fiyat alır. Diyelim ki İzmir 500 lira. Firmanın bunu yüzde 30 indirme hakkı var, yolcu olmadığında bu fiyatlardan bilet kesilebiliyor. Bayram ve tatil dönemi geldiğinde ise firmalar olağan fiyata kadar çıkabiliyor. Bu ortadaki fark artırım olmuyor. Bayram periyotlarında ek seferler için müsaade alınır. Ek sefer yapıldığında otobüs dolu sarfiyat boş gelir. Boş gelenin fiyat farkını tahminen yolcudan alma durumları olabiliyor. Bunun dışında oburu fiyatta artış yapamaz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir