Bakanlıktan ‘kadro dolu’ bahanesi: Engelli sağlıkçı alımı yapılmadı

Sağlık Bakanlığı, 30 bin sıhhat işçisi, 11 bin 317 personel ve bin 183 kontratlı işçi alacağını açıkladı. Engelliler Platformu’ndan, Sıhhat Bakanlığı’nın dün yayımladığı işçi alım ilanına dair yapılan açıklamada “2018-2022 yılları ortasında Engelli Kamu İşçisi Seçme Sınavı’nda hiç alım olmamasına karşın son alımda (merkezi atama dışında) Sıhhat Bakanlığı çok az takım açmıştır. Sıhhat Bakanlığı’nın kimi branşlarda ise hiç takım açmamıştır. Açılan takımlarda ise alımın Sıhhat Bakanlığı nezdinde bu kadar az olması bizleri mağdur etmiştir” denildi.

‘Üzücü bir durum’

Engelliler Platformu, kamu kotasının göz gerisi edildiğini vurguladığı açıklamasında şu tabirlere yer verildi:

“Sağlık Bakanlığı’ndaki takım konumları dolu mazereti öne sürülerek engelli sağlıkçı alımı yapılmamakta fakat, kontratlı atanan binlerce kişinin yüzde 3’lük kamu kotası göz arkası edilmektedir. Sıhhat alanında mezun olan laboratuvar teknikerler, fizyoterapist, teknisyen, diyetisyen, hemşire ve buna emsal nitelikli takımlarda, merkezi atama bazında atama yapılmamıştır.

Konuyla alakalı olarak milletvekilleri aracılığıyla meselemizi Sıhhat Bakanlığı’na ilettik. Ancak soru önergelerine yanıt veren Sıhhat Bakanlığı, ‘Bakanlık bünyesinde 14 bin 279 engelli memur olduğu, Bakanlığın yüzde 3’lük engelli işçi takımının dolduğunu’ söz etmektedir. Sıhhat alanında her yıl binlerce mezun olan engellilerin ‘kadro doluluğu’ mazeretiyle atamanın yapılmaması üzücü bir durumdur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir