Babacan: Zam havasıyla beraber ‘bir seçim patlatalım’ diyebilirler

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Lideri Ali Babacan, “Zam havasıyla bir arada ‘bir seçim patlatalım’ diyebilirler. Bir baskın seçim ilan edilebilir. Bu türlü bir ihtimal var. Ama seçimin vaktinde olma ihtimalini daha yüksek görüyoruz. Mayıs, haziran üzere bir tarihte, seçimin olma ihtimali daha yüksek” dedi.

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Karaman’da basın mensuplarıyla bir ortaya geldi.

Babacan, altılı masanın ortak cumhurbaşkanı adayı tartışmalarına ait olarak şunları söyledi:

“Ortak aday ile ilgili tespit, seçim yaklaşmasıyla bir arada yapılacak. Lakin evvel bizim çalışmalarımızı bitirmemiz gerekiyor. Bir, geçiş sürecinin yol haritası dediğimiz, parlamenter sisteme geçene kadar ülkenin nasıl yönetileceği ile ilgili çalışmayı tamamlamamız gerekiyor. Bir de ortak seçim beyannamesi çalışmamızı tamamlamamız gerekiyor. Bunlar biterken ortak adayı da konuşmaya başlayacağız. Şayet ortak aday, 6 genel liderden birisi olursa sorun yok.”

“Nokta atış takvim vermem mümkün değil”

Ortak adayın, altılı masadan olmaması durumunda izlenecek yolu da anlatan Babacan, “O vakit ne yapacağız? Onu da davet edeceğiz. Senin bir görüşün var mıdır? ‘Bunları oku bak, altı parti olarak çalıştık, lakin itiraz edeceğin bir şey olabilir, ekleyeceğin görüşler olabilir, yeni bakış açıları olabilir.’ Ortak adayın da katkıları ile son halini verdikten sonra, tek bir ortak seçim beyannamesiyle seçime gitmiş olacağız. Nokta atış takvim vermem mümkün değil. Ama ortak adayın tespiti de seçim takviminin yaklaşmasıyla birlikte ele alacak bir husus. Öncesinde bu mevzuyu konuşmama kararı aldık” dedi.

“Bir baskın seçim ilan edilebilir”

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu‘nun helalleşme davetine paha verdiklerini tabir eden Babacan, “Çok geçmişe takılmadan, ileriye yanlışsız verilen kelamların ve taahhütlerin değerini bilerek, güvenerek bir ortak efor içerisindeyiz. Kıymetli olan şu; gördüğünüz Türkiye birebir Türkiye mi? Yarınların Türkiye’si için hedeflediğimiz, hayal ettiğimiz ülke tıpkı ülke mi? Bizim için şu anda değerli olan bu” diye konuştu.

Yılbaşında taban fiyata, memura ve emekliye artırım yapılacağını belirterek, bunun tesirinin sıfırlanmaması için hükümetin baskın seçim kararı alabileceğini aktaran Babacan, “Zam havasıyla bir arada ‘Bir seçim patlatalım’ diyebilirler. Bir baskın seçim ilan edilebilir. Bu türlü bir ihtimal var. Lakin seçimin vaktinde olma ihtimalini daha yüksek görüyoruz. Mayıs, haziran üzere bir tarihte, seçimin olma ihtimali daha yüksek” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir