Avrupa için sadece Rus gazı yetmez, Trakya’daki merkeze iki ülke daha şart!

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Avrupa’ya doğal gaz arzında Türkiye’nin ana rota haline getirilebileceğini söyledi. Putin, “Avrupa için Türkiye’de büyük bir gaz merkezi oluşturabiliriz” açıklamasını yaptı.

ERDOĞAN, TRAKYA’YI İŞARET ETTİ

Kazakistan ziyareti dönüşü konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan da, Trakya’yı işaret ederek dağıtım merkezi için en kıymetli yer olarak görüldüğünü belirtti. Erdoğan, “Biz başta Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığımıza ve Rusya tarafında ilgili kuruma müşterek bir çalışma yapmaları talimatını Sayın Putin ile birlikte verdik. Orada bu çalışmayı yapacaklar. En uygun yer neresiyse bu dağıtım merkezini orada inşallah kurmuş olacağız.” dedi.

“ULUSLARARASI BİR DAĞITIM MERKEZİ OLACAK”

“Bizim ulusal manada bir dağıtım merkezimiz var lakin natürel artık bu memleketler arası bir dağıtım merkezi olacak. diyen Erdoğan, “Bu bahisle ilgili Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanlığımız ile Rusya tarafı çalışmayı yapıp bize sunacaklar ve ondan sonra da adımı atmış olacağız. Burada bekleme diye bir şey yok.” açıklamasını yaptı.

“ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ”

Kararın hızla Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e verildiğini belirten Erdoğan, “Aynı halde tıpkı anda Rusya’dan (Gazprom Başkanı) Miller de bu toplantıdaydı, o da talimatı aldı. Artık arkadaşlarımız birbirleriyle görüşmek suretiyle çalışmaya başlayacaklar. Güvenlik noktasında biz her türlü adımı atarken alışılmış ki burada da güvenlik neyi gerektiriyorsa bu güvenlik ağımızı da hızla kuruyor ve ona nazaran çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” tabirlerine yer verdi.

Rusya’nın ulusal güç şirketi Gazprom’un Lideri Aleksey Miller da, Türkiye ile Avrupa Birliği ortasındaki hudutta, tüketici ülkelerin pazarlarına gaz arzı için bir fiyat göstergesi haline gelebilecek bir ticaret platformu içerecek gaz dağıtım merkezi oluşturmayı düşündüklerini açıkladı.

Dış basında da Türkiye’de bir gaz merkezi kurmanın, Ankara’yı milletlerarası gaz piyasalarında güçlü bir oyuncu haline getirebileceğini belirtiyor.

TAHIL KORİDORUNDAN SONRA GÜÇ KORİDORU MU?

Peki tahıl koridoru üzere bir güç koridoru mu düşünülüyor? Putin’in ‘Türkiye’de Avrupa için gaz merkezi oluşturabiliriz’ açıklaması ne mana tabir ediyor? İstanbul Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Memleketler arası Münasebetler Kısım Lideri Doç. Dr. Uğur Yasin Asal, milliyet.com.tr’den Sercan Dinç’e dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“BURADA YENİ BİR İŞ BİRLİĞİ GELİŞEBİLİR”

Tahıl koridoruna olan temel muhtaçlığın maksadı, savaş nedeniyle artan besin krizinin kademeli olarak azaltılması olduğunu belirten Asal, “Bu düzenek savaşa taraf olan ülkelerin tahıl eserlerinin dünya piyasalarına sunulması açısından da değer arz etmekteydi. Bu nedenle muahedeye taraf olan ülkeler ile Türkiye ve BM iştirakiyle sağlıklı bir formda işlemektedir. Güç koridorunda ise Rusya’nın politik bir dengeleme aracı olduğu görülmektedir. Bu nedenle tahıl koridorunun kendine mahsus yapısı güç koridoru amacıyla direkt örtüşmemektedir. Lakin, Rusya’nın güç ihracatına olan orta ve uzun vadeli muhtaçlığı da göz önünde bulundurulduğunda burada yeni bir iş birliği gelişebilir, bunun modeli ise tahıl koridorundan farklılık arz edecektir. Burada Rusya’nın ne kadar samimi olduğu ve savaşı ne vakit sona erdirmek istediği belirleyici olacaktır.” dedi.

PUTİN’İN ‘TÜRKİYE’DE AVRUPA İÇİN GAZ MERKEZİ OLUŞTURABİLİRİZ’ KELAMLARI NE MANA SÖZ EDİYOR?

“Putin, Türkiye ile olan münasebetlerini çok boyutlu düşünmekte, krizin çözülmesinde de Türkiye’nin bu kolaylaştırıcı rolünü, her keresinde tabir etmeye çalışmaktadır.” diyen Asal kelamlarını şöyle sürdürdü;

Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa Birliği ülkeleri ile direkt rekabet içerisinde olan Rusya’nın, alternatif gaz iletim düzeneğini bu savaşa dolaylı olarak taraf olan Belarus yahut rastgele bir öbür Avrupa ülkesinde kuramayacağı hayli açıktır. Bu nedenle Rusya, savaş sonrası düzlemi kademeli olarak inşa etmek ve Avrupa’ya savaş sonrası başlaması olası gaz akışını alternatif düzenek ve ülkeler üzerinden yürüterek, batı ile olan soğuk savaşını uzun vadede azaltarak da olsa sürdürme dileğindedir. Türkiye de Rusya için en temel iştiraklerin başında gelmektedir.

GAZ MERKEZİ NEDEN TRAKYA?

Gazprom’un Lideri Aleksey Miller, Türkiye ile Avrupa Birliği ortasındaki sonda bir merkez oluşturmayı düşündüklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Trakya’nın en kıymetli yer olarak görüldüğünü açıkladı.

Asal hususla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Bu noktada öne çıkan öge; güç, arz ve taşıma maliyetlerini en aza indirecek, yanlışsız coğrafik alanın tespit edilmesidir. Trakya toprakları da Türkiye’nin Avrupa’ya lojistik olarak ulaşılmasında en hakikat rotalardan biridir. Bununla birlikte düz ve engebesiz bir arazinin varlığı bu tercihi destekleyen ögelerin başında gelmektedir. Tabi ki bu süreç projelendirilmeli, yatırım ve alternatif maliyetler ortaya çıkartılarak, en uygun, uzun vadeli ve etraf dostu modeller geliştirilmelidir.” dedi

RUSYA KÂFİ OLMAYACAK, İKİ ÜLKE DAHA ŞART

Trakya’ya gaz merkezinin kurulmasında Rus gazının tek başına kâfi olmayacağını söyleyen Asal, iki ülke üzerinden gelen doğal gazın ehemmiyetine dikkat çeken şöyle devam etti;

Avrupa’nın buna orta ve uzun vadeli gereksiniminin olduğu açıktır. Bu türlü bir merkezi, yalnızca Rus gazı merkezli inşa etmek tek başına kâfi olmayacaktır. Azerbaycan ve Türkmenistan üzerinden gelen doğal gazı da bu merkezde birleştirmek ve buradan Avrupa’ya aktarmak Türkiye için stratejik bir öncelik olmalıdır. Avrupa’nın da buna muhtaçlığının olduğu ve alternatif gaz rotalarını aradığı açıkça görülmektedir. Bu istikametiyle bu merkezi yalnızca Rusya’ya entegre olarak değil, Türkiye’nin de çok boyutlu dış siyasetinin bir kesimi olarak gerekirse tek başına, uzun vadeli ve stratejik kazanımları merkeze alarak ülkemiz ismine inşa edilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir