ATO’dan borcunu düzenli ödeyen mükellefler için destek talebi:

Baran, yazılı açıklamasında, gelecek hafta Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde gündeme gelmesi beklenen vergi ile sigorta primi üzere devlete olan borçlara yapılandırma imkanı getirecek pakette, vergisini sistemli ödeyen vatandaşların da yer alması gerektiğini vurguladı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından bu yana devam eden şartların bölümlere yönelik tesirlerini yakından takip ettiklerini bildiren Baran, şunları kaydetti:

“Dün medyada Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın pazartesi günü gerçekleştireceği kabine toplantısında yapılandırma paketinin gündemde olacağı belirtildi. Hükümetimizin gerçek dala hassaslık göstermesinden de büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu noktada bir hususa bilhassa dikkati çekmek istiyoruz. Borcunu ödeyemeyen kadar, devlete olan yükümlülüklerini tüm sorumlulukların önüne alan, kendi kaynağı olmadığında kredi kullanarak yükümlülüklerini yerine getiren, devlete borcu olmayan mükelleflerimiz de var. Koşulların ne olduğuna bakmaksızın, devlete olan ödemelerini aksatmadan, düzgün ve tertipli bir biçimde yapan mükellefler unutulmamalı. Borçlulara ödeme fırsatı tanırken borcunu vaktinde ödeyen mükellefi de destekleyelim.”

Baran, geçmişte talep ettikleri üzere vergi ödemelerinde kredi kartının kullanıma açıldığını anımsatarak, 200 bin lira olan hududun kaldırılarak mükellefin alabildiği kart limitine nazaran olmasını istedi.

“Kredi kartı komitesi alınmasın”

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ödemelerinde kredi kartına komite yahut vade farkı uygulandığına işaret eden Baran, düzgün ve sistemli ödemesini yapan mükelleflerden bu farkın alınmamasını talep etti.

Yapılandırmaların maddi boyutu kadar ruhsal boyutunun da bulunduğuna vurgu yapan Baran, “Ödemelerini düzgün ve sistemli bir formda yapan mükelleflerin de bu paket içerisinde hatırlanarak teşvik edilmeleri üyelerimizin moral ve motivasyonunu yükseltecektir.” tabirini kullandı.

Baran, şirketlere matrah artırımı, kasa ve stok affı imkanı sağlanmasının da ATO üyelerinin talepleri ortasında yer aldığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir