Araştırma: Tekrarlanan Covid-19 enfeksiyonları ölüme yol açabilir

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesinin haberine nazaran, üniversitede yapılan bir araştırmada, Covid-19’a ikinci defa ya da daha fazla yakalanan şahıslarda daha evvel görülmeyen çeşitli sıhhat sorunlarının gelişebileceği ortaya konuldu.

Bu kapsamda, Mart 2020 ve Nisan 2022 ortasında yaklaşık 5,8 milyon kişinin dataları incelendi.

ÖLÜM RİSKİ İKİ KAT ARTIYOR

Araştırmada, tekrarlanan Covid-19 enfeksiyonlarının, yalnızca bir kere Covid-19’a yakalananlara oranla vefat riskini iki kat, hastalanma riskini ise üç kat daha artırdığına işaret edildi.

ABD’li bilim insanları, tekrarlanan Covid-19 enfeksiyonlarının vefata yol açabileceği konusunda uyardı.

İkinci ve daha fazla Covid-19 görülen durumlarda organ yetmezliği gelişebileceği vurgulanan araştırmada, bu durumdan akciğer, kalp, beyin, kan, kas ve iskelet yapısıyla mide-bağırsak sistemlerinin de olumsuz etkilendiğine dikkat çekildi.

Fakültede misyonlu araştırmacılardan epidemiyoloji uzmanı Ziyad Al-Aly, araştırmalarında, ikinci sefer ya da daha fazla Covid-19 görülen şahısların, hem kısa vadede hem de uzun vadede sıhhat durumlarının olumsuz etkilediğini gördüklerini belirtti.

Al-Aly, tekrarlanan her enfeksiyonda ise hastalık riskinin arttığına işaret ederek, bir sonraki enfeksiyonlara karşı önlemli olunması davetinde bulundu.

Araştırmada ayrıyeten yine enfeksiyonun diyabet, böbrek hastalıkları ve ruhsal sıhhat meselelerini da kötüleştirdiği tabir edildi.

Araştırmanın sonuçları, Nature Tıp Mecmuası’nda yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir