Araç ÖTV’sinde sıfırlama teklifi

Eski ismi Ototomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) olan Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD), yeni ismiyle birinci sefer dün İstanbul’da gerçekleştirdiği basın toplantısında, Ocak- Kasım periyodu araba ve hafif ticari araç satış adetlerini açıkladı. ODMD İdare Heyeti Lideri Ali Haydar Bozkurt konuşmasında bölümün kısa, orta ve uzun vadeli beklentilerini paylaştı.

ÖTV’SİZ ARABA SENARYOSU ÇALIŞILDI

Bozkurt, 2034 yılına kadar kademeli olarak ÖTV’nin sıfırlanması konusundaki bir simülasyon çalışmasını ilgili mercilere sunduklarını belirterek, “Gerçekleştirdiğimiz simülasyona nazaran kademeli olarak ÖTV oranlarının düşmesiyle birlikte bu sayısı sıfırlayacak bir senaryo çalışıldı. Bu 10-15 yıllık süreçte üretim yatırımı almak üzere teşviklerin hazırlanması üzerine ayrıntılar da devreye girmeli” dedi.

YARIN SIFIRLARSAK KAYIP BÜYÜK OLUR

Dernek olarak ÖTV konusundaki uzun vadeli beklentilerini de aktaran Bozkurt, şöyle devam etti: “ÖTV’nin kaldırılması talep edenler var. ‘ÖTV olmasaydı ne olurdu?’ deniliyor. Kelamda söylemek kolay fakat ÖTV’yi 1 günde sıfırlamak kolay değil. ÖTV sisteminden bir gecede kurtulmayı hayal ediyoruz. Ancak devlet için çok kıymetli bir vergi kaybı olur. Bu bir tespit. Bir talep değil. Milyarlarca lira gelir ediliyor. 1 gecede sıfırlarsak bu kayıp büyük. Bir başka unsur ise mevcut araç envanterinin kıymeti düşer.”

Ali Haydar Bozkurt

15 YILLIK PLANDA 2 MİLYON İHRACAT

Kendi simülasyonlarında devletin vergi kaybının ülkeye gelecek olan yeni yatırımlar, ek istihdam ve ihracat yoluyla ikame edilebileceğini anlatan ODMD Lideri, “Bu ekosistemde devletin eksiye geçmediğini görüyoruz. ÖTV’yi azaltıyoruz ancak pazar sayıları artıyor. Böylelikle gelir azalmıyor. Bu türlü bir hareketin kişi başı düşen araba sayısı 219 adetten 365 adete çıkacaktır. İhracatımız 2 milyon adedin üzerine ve 30 milyar dolar düzeylerinden 50 milyar doların üzerine çıkacağını öngörüyoruz. Bu sistem birebir vakitte yan endüstriyi de harekete geçiriyor. Bunu da atlamamak lazım. İstihdam yüzde 50 düzeylerinde artarak 750 bin şahsa ulaşabilecektir. İlgili mercilere sunumlar yapıldı. Üzerinde çalışılmaya kıymet olarak algılandı. Onlar da bir takım kurdular, bunu çalışmaya başladılar. Bu kenarda kalsın demediler, ilgi var yani” dedi.

ARAÇ BULMA SORUNU 2023’TE DE DEVAM EDECEK

Ali Haydar Bozkurt, araç bulunurluğu meselesinin gelecek yıl da devam etmesini ve bu yıla paralel bir seyir izlemesini beklediklerini lisana getirdi. Piyasadaki stokçuluk söylentilerinin tekrar ortaya çıkmasıyla ilgili Bozkurt, “Müşteri sıra yoluyla aracını aldığı gün aracını galeriye satıyorsa yahut ilana koyuyorsa bir takip yahut pürüz mümkün değil. Haklı örnekler olabiliyordur. Varsa yakalanmalı, cezalandırmalı. Bunu savunuyoruz. Lakin bütün kesim bunu yapıyor üzere söylemek çok kabul edilebilir değil” formunda konuştu.

11 AYLIK SATIŞLAR GEÇEN YILLA AYNI

ODMD Genel Koordinatörü Hayri Erce, ‘‘11 aylık periyodunda geçen seneye nazaran pazar yüzde 1,0 oranında azalarak 668 bin 63 adet olarak gerçekleşti. 2021 yılında otomotiv toplam pazarı 772 bin 722 adetle tamamlanmıştı. Sadece Kasım’da yapılan satış ise 82 bin 311 oldu’’ açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir