‘Arabistan’la yeniden 5 milyar doları yakalarız’

HANİFE BAŞ- Suudi Arabistan’la ilgilerin olağanlaşması iki ülke ortasındaki ticaret ve turizmi canlandırdı. Türkiye ile Suudi Arabistan ortasındaki bağlantılar, Cemal Kaşıkçı davası sonrasında inişli çıkışlı bir periyoda girmişti. Haziran ayının sonunda ise olağanlaşma adımları atıldı.

Dış Ekonomik Alakalar Şurası (DEİK) Lideri Nail Olpak, haziran ayı sonunda düzenledikleri yuvarlak masa toplantısıyla iki ülke siyasetçileri ve iş insanlarını bir ortaya getirdiklerini anımsattı. Olpak, “DEİK olarak konut sahipliğini yaptığımız bu değerli toplantı vesilesiyle birinci gün iş insanlarımız daha fazla ticaret ve yatırım için buluştu. İki ülke ortasında besin ve turizm alanında iki mutabakat zaptı imzalandı. Son

üç yılda kaybettiğimiz dinamizmimizi, açtığımız bu yeni sayfayla birlikte tekrar kazanacağımıza olan inancımız tam” dedi.

2021 yılında iki ülke ortasındaki ticaret hacminin 3.7 milyar dolar olduğunu anımsatan Olpak, “Elbette bu tablo bizim gerçek potansiyelimizi yansıtmıyor. Ülkelerimiz ortasındaki münasebetlerin son derece dostça olduğu 2017 yılına baktığımızda ise ticaret hacmimizin 5 milyar dolar olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Önümüzdeki yeni süreçte devlet önderlerimiz önümüzü açacak ve biz de iş insanları olarak artlarından geleceğiz. Biz bu gelişmeleri yeni bir periyot olarak nitelendiriyor ve bu ortamı bir fırsat penceresi olarak kıymetlendiriyoruz. Hasebiyle 2023 yılında karşılıklı ticaret hacmimizi 5 milyar doların üzerine

taşıyacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

NAİL OLPAK

Sektörler için fırsat

Olpak, Türkiye ve Suudi Arabistan ortasındaki siyasi bağların normalleşmesinin daha evvel güçlü olduğumuz dalların 2018 öncesi periyottaki performanslarını sergilemelerini sağlayacağını da kaydetti. Nail Olpak, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Bu dalların başında ise inşaat ve müteahhitlik geliyor. Evvelki devirlerde Suudi Arabistan’da birçok proje üstlenen müteahhitlik firmalarımız, gelecek periyotta altyapı yatırımlarına eğilen Suudi Arabistan’da birçok yeni projeyi hayata geçireceklerdir. Bir öteki kıymetli alan ise perakende bölümü. Kovid sonrası periyotta besin tedariğinde yaşanan meseleler, iki ülkenin besin alanında birbirlerine dayanak olabileceklerini bize bir sefer daha gösterdi. Dokuma de bizim için son derece kıymetli.”

Gelen turist sayısı katlanacak

İki ülke ortasındaki olağanlaşma turist sayısını da etkileyecek. Nail Olpak, “İlişkilerin tekrar olağanlaşması ile turizm alanında da gerçek potansiyelimizi gerçekleştireceğimize inanıyoruz. 2019’da Türkiye’ye gelen Suudi turist sayısı 564 bin civarındayken, yüzde 86,29 düşüşle 2020 yılında 68 bin ve 2021’de yüzde 98,29’luk bir düşüşle 10 bin civarında oldu. Bu yıl ise bizim için telafi senelerimizin başlangıcı olacak. En kısa vakitte Suudi turistleri ülkemizde ağırlamayı bekliyoruz ve Türk turizm kesimi olarak en az 600 bin Suudi’yi ülkemizde karşılamak istiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir