Altın Portakal Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla düzenlenen şenliğin kapanış ve ödül merasimi, Antalya Spor Salonu’nda yapıldı.

Sunuculuğunu Nefise Karatay ve Yekta Kopan’ın yaptığı gece, Nükhet Duru konseriyle başladı.

Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, yaptığı konuşmada, klasik kortejle başlayan şenliğin coşkusunun kentten ülkeye yayıldığını söyledi.

Sanatçılarla, yurt içinden ve yurt dışından gelen yüzlerce konukla hoş bir hafta geçirdiklerinin vurgulayan Böcek, şunları kaydetti:

“Sokaklarda buluştuk, salonları sinema aşkıyla doldurduk. Sanatla güzelleştik, çoğaldık. Sevgiyle kucaklaştık. Âlâ ki varsın Altın Portakal, güzel ki varsın sinema. Yaşadığımız her gün, aldığımız kararların ne kadar gerçek olduğunu gördük. Zira Türk sineması olmadan, sanatkarlarımız olmadan Altın Portakal olamaz. O kendi bedelleriyle hoştur, kendi kıymetleriyle manalı. Onun için bir tarihtir, yaşı yarım asrı geçen bir çınardır. O özüyle bir dünya markasıdır. Ülkemizin milletlerarası alandaki gurur kaynağıdır.”

Böcek, sanata kıymet katan tüm sanatkarlara ve şenliğe sahip çıkan sinemaseverlere, festival ekibine teşekkür etti.

Ulusal Uzun Metraj Sinema Yarışında ödül alanlar

“En Uygun Erkek Oyuncu Ödülü” LCV (Lütfen Yanıt Veriniz) sinemasındaki rolüyle Cem Yiğit Üzümoğlu ve Kurak Günler sinemasındaki rolüyle Selahattin Paşalı aldı, “En Düzgün Bayan Oyuncu” ödülünün sahibi ise Kar ve Ayı sinemasındaki rolüyle Merve Dizdar oldu.

Dizdar, sanatkarlara, ödül alanlara, katılanlara teşekkür ederek, sinema yaptıkları için gurur duyduklarını vurguladı.

“En Güzel Senaryo Ödülü”, “Karanlık Gece” sinemasıyla Murat Uyurkulak ve Özcan Alper’e, “Cahide Sonku Mükafatı ise “Kurak Günler” sinemasındaki rolüyle Çiğdem Mater’e gitti.

“En Güzel Yönetmen” ödülünün sahibi “Kurak Günler” sinemasıyla Emin Alper’in, “Behlül Kısım En Uygun Birinci Film” mükafatını ise Selcen Ergun’un direktörlüğünü üstlendiği “Kar ve Ayı” sinemasının oldu. Direktör Ergun, sinema yapmanın sıkıntı olduğunu, direktör olduğunda herkesten “Yapamazsın” lafını çok duyduğunu lisana getirdi.

Festivalin kurucusu ismine düzenlenen “Dr. Avni Tolunay Heyet Özel Ödülü”nü ise direktörlüğünü Belmin Söylemez’in üstlendiği “Ayna Ayna” sineması kazandı.

“En Düzgün Film” mükafatını Özcan Alper’in direktörlüğünü üstlendiği “Karanlık Gece” aldı.

Alper, mükafatı almaktan duyduğu memnunluğu söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir