Akşener Erdoğan’ı İnönü’ye benzetti

İYİ Parti önderi Meral Akşener, partisinin Şanlıurfa Vilayet Kongresi’nde konuştu. Akşener’in açıklamalarından öne çıkanlar şu formda:

“*Türkiye’nin o kadim devlet anlayışının yok edildiği, kerim devlet anlayışının ise büsbütün ortadan kalktığı bir ucube sistemle karşı karşıya kaldık. O birlikte çalıştığımız 2017, bugün karşınızda olmamı sağlayan devirdir. 43 vilayet gezmişim, o vilayetlerin birçoklarında salon bulamadık. Kendi kentimizde yaptığımız toplantı basıldı. Kütahya’da salon bulamadık. Yani paramızla bulamadık. Bir öbür kentte salon bulduk, salon son anda iptal edildi; biz otoparkta toplandık. Siz bu ülkenin yazgısını değiştirenlersiniz. Bu ülkenin yarınlara umutla bakmayı sağlayanlarsınız.

*14 Mayıs’ta bir seçim ilanı yapıldı, sözel olarak yapıldı. Resmisi olur mu bilemem. Elindeki geniş imkanla bu kararlı alma imkanına sahip. Diyor ki 73 yıl sonra bu zihniyetten kurtulacağız. İnsan 100 sayfa tarih okur be. Yıl 1946… Demokrat Parti seçime girer, o seçim de açık oy zımnî tasniftir. Buna karşın Demokrat Parti Meclis’te küme kurar. Sonra 1947’de kongrelerinde bir karar alır. Bir Hürriyet misakı yayınlarlar. Derler ki Cumhurbaşkanı var olan partinin genel lideri olamaz. Demokratik seçimlerde açık oy bâtın tasnif olamaz. Ya bunu düzelteceksiniz ya da biz sine-i millete döneceğiz.

*Celal Bayar ve İnönü bir ortaya gelirler. İkisi yakın arkadaştır. İnönü der ki; Celal Beyefendi anayasa değişikliği şu anda çok sıkıntı. Ne yapalım pekala? Der ki ben partinin tüzüğünü değiştireyim, Meclis’in iç tüzüğünü değiştirelim, sonra anayasayı değiştiririz. İnönü partiden ayrılır, yalnızca Cumhurbaşkanı olur; ilerleyen süreçte Demokrat Parti tek başına iktidar olur.

“MAYISLAR BİZİMDİR”
*Biz bugün 1950’yi hatırlamıyoruz. Bugün 14 Mayıs’ta 1946’yı hatırlıyoruz. Siyasi tarihini bilmeyen, bizi bilmeyen saygıdeğerler övüne övüne bugün 73 yıl sonrasını kendiniz yaşatıyorsunuz. Biz onu değiştireceğiz. O yüzden diyoruz ki, mayıslar bizimdir, yaşasın hürriyet, kahrolsun istibdat!

*Dün İsveç’te kutsal kitabımız Kuran’ı Kerim’i yakmaya çalıştı bir küme vandal, erdemsiz, ahlaksız. Bununla ilgili her türlü önlemi bu ülkenin cumhurbaşkanı ve kabinesi almak zorundadır, ne gerekiyorsa yapmak zorundadır. Bugüne kadar hangi dinden olursa olsun, rastgele bir kutsal kitabı insan hakları çerçevesinde yakmaya kalkışmak ve bizim kitabımız olan Kuran’ı Kerim’i oraya yakmaya kalkışmak ve İsveç hükümetinin buna müsaade vermesini en şiddetli biçimde kınıyorum. Artık iktidar partisine düşen bu aksiyonun sonuçlarını İsveç hükümetinin ödemesini sağlamaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir