AKP’li Trabzon Belediyesi üç yılda suya yüzde 260 zam yaptı

AKP’li Trabzon Büyükşehir Belediyesi üç yılda suya yüzde 260 artırım yaptı. 2019 yılında 3 lira 25 kuruş olan suyun metre küp fiyatı 8 lira 25 kuruş oldu.

CHP Ortahisar Belediye Meclis üyesi Oktay Söğüt, 1 Haziran tarihinde suya 47 artırım yapan AKP’li Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin her ay tüfe kadar suya otomatik artırım yaptığını söyledi.

Trabzon’da yaşayan vatandaşların doğalgaz ve elektrik artırımlarının akabinde su faturalarını her ay artırımlı ödediğine dikkat çeken Söğüt, “Haziran ayında suya yapılan yüzde 47 oranında artırım sonrasında 5 lira 22 kuruş olan suyun metreküpü 7 lira 67 kuruş oldu. Bu da yetmezmiş üzere Temmuz’da 7 lira 90 kuruş, Ağustos’ta 8 lira 28 kuruş, Eylül’de 8 lira 46 kuruş oldu” dedi.

CHP Ortahisar Belediye Meclis üyesi Oktay Söğüt

2019’DAN SONRA YÜZDE 260

2019 yılından itibaren suya yüzde 260 oranında artırım yapıldığını ortaya koyan Söğüt, “Önceki Büyükşehir Belediye Lideri Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu devrinde, 2018 yılı için suya yüzde 14 artırım yapılmış, suyun metreküpü 3 lira 25 kuruşa çıkmış, 2019 yılı için suya artırım yapılmamıştı. Lider Zorluoğlu periyodunun başında 3 lira 25 kuruş olan suyumuz, bugün 8 lira 46 kuruş. Son üç yıldaki yüzde 260’lık bu artış, büyükşehir belediyeleri içerisindeki en yüksek artışlardan birisidir” sözlerini kullandı.

ZAMLARDAN ERDOĞAN’IN HABERİ VAR MIDIR?

Su fiyatları üzerinden CHP’li büyükşehir belediyelerine yüklenen AKP Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Şu anda vatandaş su paraları konusunda önemli sorun içerisinde mi? İçerisinde… Otobüs fiyatlarında vs. meşakkat içerisinde mi? İçinde… Bunların kelamını nasıl vermişlerdi seçim meydanlarında? Farklı vermişlerdi. Lakin artık geldikleri yer neresi, ortada” kelamlarını hatırlatan Söğüt, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin bu uygulamasından haberi var mıdır?” diye sordu.

FATURALAR ÖDENMEZ HALE GELDİ

Vatandaşı müşteri gören bu uygulamaya ivedilikle son verilmesi gerektiğini savunan Söğüt, “6 bedelli faturalarımıza, katı atık bertaraf bedelli eklendikten ve otomatik artırıma bağlandıktan sonra, yeterlice şişen faturalarımız artık ödenemez hale geldi. Halbuki toplumsal devletin, ilgili kamu kuruluşlarının ve belediyelerin en başta gelen vazife ve sorumluluklarından birisi, tüketiciye, vatandaşa, kâfi, sağlıklı ve ucuz, hiç geliri olmayanlara ise fiyatsız su sağlamaktır” açıklamalarında bulundu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir