AKP’li hukukçuların hazırladığı ‘türban serbestisi’ teklifi hazır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP’ye “türban serbestisi” ile ilgili anayasa değişikliği teklifi davetinin ardından başta Adalet Bakanlığı olmak üzere AKP’li hukukçular tarafından hazırlanan teklifi hazır. 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “türban serbestisi” ile ilgili hazırlanan yasa teklifi ile ilgili “24 ve 41. unsurlar üzerinde değişiklikler yapılacak. Birtakım görüşler çerçevesinde çalışma şekillendi” sözlerini kullandı. Mevcut anayasada yer alan 24. unsurda, “Kimse, devletin toplumsal, ekonomik, siyasi yahut türel temel nizamını kısmen de olsa, din kurallarına dayandırma yahut siyasi yahut şahsî çıkar veyahut nüfuz sağlama hedefiyle her ne suretle olursa olsun dini yahut din hislerini veyahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve berbata kullanamaz” sözleri yer alıyor. AKP’nin TBMM’ye sunacağı anayasa değişikliği teklifinde, mevcut 24. unsura, “Hiç kimse kılık kıyafetinden dolayı ayrımcılığa uğrayamaz” tabirinin eklendiği belirtiliyor. Bu unsurla birlikte anayasa değişikliği teklifinde AKP, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşlarında “türban serbestisi”ni anayasal teminat altına almayı hedefliyor. 

41’E VURGU YAPTI

Öte yandan Bozdağ, açıklamasında, “41. maddeye” vurgu yapması da dikkat çekti. Mevcut anayasada kelam konusu husus “Ailenin korunması” başlığını taşıyor. Husus, “Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler ortasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile bilhassa ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli önlemleri alır, teşkilatı kurar” kararını içeriyor. Anayasa değişikliği teklifi hazırlanırken AKP içinde iki farklı görüş oluşmuştu. Bu görüşlerden birincisi “teklifin yalnızca türban serbestisinden oluşması” üzerine, oburu ise “türban ile birlikte LGBTI+ üzere hareketleri önleyecek hususları de içermeliydi.” Bozdağ, 41. hususa atıfta bulunarak, “LGBTI+ düzenlemesinin de anayasa değişikliği teklifinde yer alacağının” sinyalini vermiş oldu. Unsur 41’de ise bayan erkek vurgusunun olacağı ve ilgili unsurun “Aile, Türk toplumunun temelidir ve bayan – erkek ortasında eşitliğe dayanır” formunda düzenlendiği belirtiliyor.

Bu ortada “türban serbestisi” taslağı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunuldu. Erdoğan, incelemelerinin akabinde sunum yapması için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı davet edecek. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir