Açlıktan ölen 6 yaşındaki Nur Elif için TBMM göreve

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Kurulu üyesi CHP’li milletvekilleri Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu, Servet Ünsal, Ali Haydar Hakverdi ve İrfan Kaplan, Komite Başkanlığına başvurarak Eskişehir’de yetersiz beslenme ve bakımsızlıktan hayatını yitirdiği öne sürülen Işık Elif T’yi hayattan koparan hadisenin etraflıca araştırılmasını, tıpkı konutta bakımsız ve halsiz halde bulunan 9 ve 12 yaşındaki ağabeylerinin durumları için yerinde inceleme yapılmasını, yetkililerden, kurumlardan bilgi alınmasını talep etti.

ÇOCUKLAR KORUNMUYOR

Dilekçede, Eskişehir’deki olayın, Türkiye’deki ihmalkârlığın, yoksulluğun, çocukların devlet tarafından korunmamasının geldiği boyutu göstermesi açısından ibret verici olduğu kaydedildi. İhmalin, istismarın, şiddetin ve yoksulluğun pençesinde olan milyonlarca çocuğun açlık ve bakımsızlığa ek olarak sağlıklı şartlarda yaşayamama yüzünden büyük acılar çektiğinin lisana getirilerek, “Bu dehşet verici hadise karşısında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin sessiz kalmaması ve gerekeni yapması gerekmektedir. Devletin gibisi durumlarda gerekli tedbirleri alarak olaya anında müdahil olması, çocuğun bakım ve nezaretinden sorumlu olan şahısları sıkı bir formda denetlemesi gerekmektedir. Devlet bu üzere durumlarda aile sıhhati merkezinden toplumsal hizmet uzmanlarına kadar faal bir kontrol sistemini işletmek ve ihmali bulunanları cezalandırmakla mükelleftir” denildi.

HEPİMİZİN UTANCI, ÇIĞLIKLARI DUYULMALI

“100 yıllık Cumhuriyetimizin geleceğinin garantisi çocukların gördüğü makus muamele, hepimiz için utanç kaynağıdır” değerlendirmesinin yer aldığı dilekçede, “Kapsamlı bir kamusal çalışma sonucunda bu sorunun tahlile kavuşturulması gerekmektedir. Misal bahtı yaşayan çocukların çığlıklarının duyulup korunmaması, açlıkla ve sefaletle yaşamaya mecbur bırakılan çocuklar konusunda bir arpa uzunluğu yol alınmaması, hepimizin utancıdır. Çocuk, toplumun en kıymetli kesimi ve gelecekteki toplumun teminatıdır. Bu bakımdan çocuk haklarının korunması hem çocuğun hem de toplumun yararınadır” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir