Abdurrahman Dilipak: 14 Mayıs sonu darbeyle biten bir sürecin başlangıcıdır

 Haber Vakti yazarı Abdurrahman Dilipak, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimler için 14 Mayıs’ı işaret etmesini beklenen bir gelişme olduğunu yazdı.

AKP’nin 14 Mayıs’a hazırlandığını yazan Dilipak, “Tabii bahsin Meclis sürecinin şubat ortasına kadar bitmesi gerek. İki seçim birden olacak ve seçim takvimi açısından 90 günlük bir mühlete muhtaçlık var. 14 Mayıs sonu darbeyle biten bir sürecin başlangıcıdır.” diye yazdı. 

Dilipak, “Demokrat Parti’nin, (DP) 7 Ocak 1946’da Batı’dan gelen sipariş üzerine CHP içinden çıkartılan bir muvazaa partisi olacaktı. Türkiye “Küçük Amerika” olacaktı. ABD’deki üzere bir Cumhuriyetçi ve bir de Demokrat Parti olmalıydı. CHP kendi muhalefetini kendi içinden doğurdu. Nasıl TKP’yi Fevzi Çakmağa kurdurdularsa, Demokrat Partiyi de Bayar’a kurdurdular. Menderes partinin topluma dönük yüzü olacaktı. Derin DP Bayar, Zorlu ve Polotkan’da partinin personel arıları. DP kurulduğu yıl yapılan seçimlerde azınlıkta kaldı. Çok parti seçime katılmış, onlar din, tarih ve gelenek, kalkınma manasında çok ileri sloganlara sahiptiler. Mesela Nuri Demirağı Milli Kalkınma Partisi, Ulusal Nizam hareketinin çabucak hemen bütün vaatlerine sahipti. DP, AP ile ilişkilendirilebilir, Milli Nizam geleneği MKP ve Millet Partileri ile benzeştirilebilir”  değerlendirmesinde bulundu.

14 Mayıs 1950 yapılan seçimleri Demokrat Parti’nin kazanmasıyla, 27 yıl süren tek parti periyodunun sona erdiğini, yazan Dilipak, “DP,  sırasıyla 1950, 1954 ve 1957 seçimlerini kazanmış  ve 10 yıl boyunca (1950-1960) iktidar oldu ve sonunda 27 Mayıs darbesiyle devrildi. DP aslında Sıtkı Yırcalı’nın dediği üzere ‘Batı’ya kalkan tren’di. Ezan, imam hatip üzere mevzular, dindarları denetim etmek için, dikkatlerin DP’ye yönetilmesi için düşünülmüş politik promosyonlardı. Türkiye’de tek parti periyodunda CHP laik, DP ve onun müsaadeden giden partiler başından itibaren dindarları denetim etmek için kurgulanmış siyasi araçlardır” fikrini lisana getirdi.

Yazının tamamını okumak için

TIKLAYIN – Erdoğan, seçim için 14 Mayıs’a işaret etti: Milletimiz 73 yıl sonra tıpkı gün bu darbe şakşakçılarına “yeter” diyecek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir