AB’den Filistin’e 199 milyon Euro’luk destek

AB’nin Filistin Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Filistin’e yardım paketi için işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde merasim düzenlendiği belirtildi.

Törene Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas ve Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye‘nin yanı sıra Filistin Maliye Bakanı Şükri Beşşare ve AB temsilcilerinin katıldığı aktarılan açıklamada, Filistin’e yeni yardım paketinin 199 milyon Euro olduğuna işaret edildi.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na (UNRWA) verilen mali takviyelerin de 97 milyon Euro’ya ulaştığı aktarılan açıklamada, böylelikle 2022 bütçesi tahsisleri yeterince AB’nin Filistin halkına yardımlarının toplam 296 milyon Euro’ya ulaştığı vurgulandı.

AB Filistin Temsilcisi Sven Kühn von Burgsdorff, merasimdeki konuşmasında, Filistin sıkıntısında iki devletli tahlile bağlılıklarının altını çizdi.

AB’nin Filistin ile İsrail ortasındaki mutabakatlara bağlı kalınması talebinde bulunacağını söyleyen Burgsdorff, ekonomik ve mali ıslahatlar için Filistin hükümeti ile de çalışmalarını sürdüreceklerini tabir etti.

Öte yandan Filistin resmi haber ajansı WAFA’da yer alan habere nazaran, Filistin Devlet Lideri Abbas, iki devletli tahlile siyasi dayanakları ve milletlerarası mahfillerde Filistin halkına dayanakları için AB’ye teşekkür etti.

Filistin, son yıllarda Arap ve memleketler arası yardımların azalmasının yanı sıra İsrail’in Filistin hükümeti ismine topladığı vergilerden yaptığı kesintilere bağlı olarak mali sıkıntılar yaşıyor.

İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü ortasında 1994’te imzalanan Paris İktisat Protokolü yeterince İsrail idaresi, denetimi altındaki hudut kapılarından Filistinliler ismine topladığı yıllık 2 milyar doları Filistin hazinesine aktarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir