ABD’den Suudi Arabistan’da deneme üssü

ABD Orta Doğu’daki konvansiyonel askeri varlığını azaltırken, bölgede daha yenilikçi ve ileri teknoloji odaklı varlık ortaya koymak üzere çalışmalar yapıyor.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığı, Suudi Arabistan’da yenilikçi askeri teknolojilerin denenmesi hedefiyle bir merkez kurulması konusunda çalışma olduğunu teyit etti.

CENTCOM Sözcüsü Yarbay David Eastburn, “Halen konsept olarak geliştirme kademesinde olan ‘Kızıl Kumlar (Rand Sands) Deneme Merkezi’ ABD ile Orta Doğu ortakları ortasında eğitim ve harbe hazırlığa yenilikçi bir yaklaşımdır.” tabirini kullandı.

Eastburn, bu deneme merkezinin vizyonunun, “ABD ve bölgedeki ortaklarının ortak çalışabilirliği için çok geniş bir yelpazede farklı kabiliyetleri test etmek ve farklı insansız hava sistemlerine karşı koymak” olduğunu belirtti.

Bu konseptin CENTCOM’un bölgede tam da mevcut stratejik iştiraklerini devam ettirmek için yenilikçi yollar aramasının bir modülü olduğunu kaydeden Eastburn, bu merkezin ve buna misal gelecekteki fikirlerin bölgedeki ortaklarıyla ABD’nin iş birliğinin örneği olduğunu lisana getirdi.

Konuyla ilgili konuşan bir askeri yetkili ise bu deneme merkezi fikrinin çok erken bir etapta olduğunu ve şimdi merkezle ilgili spesifik ayrıntılar bulunmadığını söyledi.

Yetkili, insansız hava sistemlerine karşı savunma konusunun bölgedeki birçok ülkenin ortak menfaati olduğuna dikkat çekerek, bu merkezin bölgede bu hususta bir iş birliği alanı oluşturacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir