ABD’den ‘Rusya Ukrayna’da referanduma hazırlanıyor’ savı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Yöneticisi John Kirby, Zoom üzerinden Beyaz Saray muhabirlerine verdiği brifingde, dış siyaset gündemini kıymetlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rusya’nın Ukrayna’nın birtakım topraklarına yönelik “ilhak planı”na devam ettiğini kaydeden Kirby, ‘Rusya’da hükümetin, bilhassa Harkiv’de düzmece bir referandum düzenlenmesi buyruğu verdiğini öğrendik. Bu referandum hazırlıkları birkaç gün ya da hafta içinde başlayabilir. Rusya’nın bu istikametteki duyurusunu bu hafta bitmeden duyabiliriz’ tabirini kullandı.

Kirby, ABD ve milletlerarası toplumun, Ukrayna’da rastgele bir ilhakın kabul edilmeyeceği konusunda hemfikir olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

‘Rusya’nın bu referandumun sonuçlarını manipüle etmeye çalışacağını ve Ukrayna halkının Rusya’ya bağlanmak istediği palavrasını söyleyeceğini kestirim ediyoruz. Bu dezenformasyona acil bir biçimde karşı çıkmak çok değerli. Ukrayna halkının Rusya’ya katılmak istediğine ait rastgele bir açıklama katiyen gerçek değildir. Son 6 ayda Ukrayna halkı Rusya’ya karşı çıktığını çok net gösterdi.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir