ABD’de namaz kılan öğrencilere “Büyü yapıyorsunuz” diyen öğretmen işten atıldı

ABD’nin Florida eyaletinde namaz kılan öğrencilere “Büyü yapıyorsunuz” diyen öğretmen işten atıldı.

TikTok’ta perşembe paylaşılan görüntüde, Franklin Academy isimli okuldaki üç öğrencinin namaz kıldığı görülüyor. Bu esnada, bir öğretmenin “Bir dakika, burası benim odam. Hepiniz bu büyüyü yapıyorsunuz” dediği duyuluyor. İsmi açıklanmayan eğitimci daha sonra “Ben İsa’ya inanıyorum hasebiyle burayı rahatsız edeceğim” diyerek öğrencilerin ortasından geçiyor.

Independent Türkçe’nin aktardığına göre öğrenciler görmezden gelip namaz kılmaya devam ederken bir diğeri, eğitimcinin “Neden benim odamdalar?” sorusuna “Namaz kılıyorlar” karşılığını veriyor. Toplumsal medyada viral olan görüntü şimdiye kadar yaklaşık 7,5 milyon kere izlendi.

İlkokul, ortaokul ve lise çağındaki öğrencilerin gittiği okul görüntünün paylaşıldığı gün yaptığı açıklamada “Çok problemli TikTok videosu” hakkında bilgileri olduğunu bildirdi. Ayrımcılığa hiçbir formda müsamaha gösterilmediğini vurgulayan okul, öğretmenin işten atıldığını duyurdu.

Franklin Academy, öğretmenin kimliğini ve olayın ne vakit meydana geldiğini açıklamadı. Öğrencilerin neden öğretmenin odasında namaz kıldıkları ve buna müsaadeleri olup olmadığı bilinmiyor.

Amerikan İslam Alakaları Kurulu’nun Florida ünitesinin yöneticisi Abdullah Jaber, bu tıp olayların okul çalışanının dinlere dair farkındalığının artırılmasının ehemmiyetini gösterdiğini savundu.

Konseyin ağustosta yayımladığı bir rapora nazaran Florida’da Müslüman zıddı zorbalık ve ayrımcılığa yönelik şikayetler bu yıl arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir