6 Yaşındaki Çocuğun İstismarıyla Gündeme Gelmişti: Okula Göndermeme Cezası 14 Yıldır Uygulanmamış

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarı, okula gönderilmeyen çocukları bir kere daha gündeme getirdi. Çocuğunu okula göndermeyen ailelere kesilmesi gereken para cezasının 2008’den bu yana 15 TL olarak kaldığı ve tıpkı vakitte uygulanmadığı da ortaya çıktı. 

Türkiye günlerdir, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 6 yaşındayken, 29 yaşındaki Kadir İstekli ile ‘evlendirmesini’ ve küçük kızın yıllardır cinsel istismara maruz bırakıldığı argümanlarını konuşuyor. 

Skandalın ortaya çıkmasının akabinde, “H.K.G.’nin okula gitmemesine rağmen ailesine neden rastgele bir yaptırım uygulanmadı” sorusu ve aileleri tarafından okula gönderilmeyen yüz binlerce çocuğun durumu da bir defa daha gündeme geldi.

2008’den bu yana günlük sırf 15 TL

1961’de kabul edilen ve bugüne kadar kimi değişikliklere uğrayan İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nun 55. unsuruna yer alan düzenlemeye nazaran, okulca kabul edilecek geçerli sebepler dışında çocuğunu okula göndermeyen velilere idari para cezası öngörülüyor. 

2008’de yapılan değişiklik kapsamında muhtarlıkça yahut mülki amirce yapılan bildirime karşın çocuğunu okula göndermeyen veliye her gün için 15 TL fiyatında idari para cezasının kesilmesi gerekiyor. Bu cezaya karşın çocuğunu okula göndermeyen veliye 500 TL idari para cezası öngörülüyor.

“Cezalar aşiretlerle karşı karşıya gelmemek için uygulanmıyor”

Ceza kesme yetkisi, mahalli mülki idari olan kaymakamlarda bulunuyor lakin, kaymakamlar, bu yetkiyi ilçe ulusal eğitim müdürlerine ve okul müdürlerine devredebiliyor. Buna rağmen Ulusal Eğitim Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye nazaran 2008’den bu yana bugüne kadar bu ceza uygulanmıyor. 

T24’ten Eray Görgülü’nün haberine nazaran,cezanın uygulanmama münasebeti ile ilgili ise birtakım yetkililer, “Bu düzenleme daha çok doğu ve güneydoğu vilayetlerine yönelik yapılmış bir düzenlemeydi. Ama aşiretlerle karşı karşıya gelmemek için uygulanmıyor” değerlendirmesinde bulundu.

280 bin 743 çocuk, eğitimde kayıt dışı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer,  geçen pazartesi, TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında okula gönderilmeyen çocuklarla ilgili tenkitleri yanıtlamıştı. 

İlkokul çağında 11 bin 654 çocuğun, ortaokul çağında ise 28 bin 421 öğrencinin kaydının bulunmadığını açıklayan Özer, lise çağındaki kayıt dışı öğrenci sayısının ise, 240 bin 668 olduğunu söylemişti. 

Türkiye genelinde kayıt dışı kalan toplam çocuk sayısının 280 bin 743’e ulaştığını açıklayan Özer, 280 bin 743 öğrenciyi bir halde eğitime katmak için İçişleri Bakanlığı’nın MERNİS kayıt sistemini de çok etkin bir biçimde kullanarak, davet merkezi kurarak, tek tek ailelere ulaşarak eğitimin içerisine dâhil etmeye çalıştıklarını lisana getirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir