2024 Türkiye’sinin girişimcilik geleceği ‘yapay zeka’ olacak

İSTANBUL (İGFA)- Girişimlerin incelendiğinde Keiretsu Forum Türkiye’ye yapılan müracaatların yüzde 25’inin yapay zeka startupları olduğuna dikkati çeken His Eren, bu yıl yüzde 25 olan bu oran 2024’te yüzde 40-50 olacağını öne sürdü. Yapay zekanın çok farklı çeşitleri olduğuna vurgu yapan Eren, “Yapay zeka artık günümüzde olmazsa olmazlardan. Yapay zeka tüm dünyada konuşuluyor fakat Türkiye oyun teşebbüslerinde dünyada üstün ligde. En az İngiltere yahut Amerika kadar oyun teşebbüslerinde başarılıyız.” dedi.

YÜZDE 20’LİK HİSSE LOJİSTİK SEKTÖRÜNDE

Trendleri takip ederken, tek bir kriterleri olduğunu tabir eden Eren, “Gelir üreten teşebbüslere yatırım yapıyoruz. Dikey tarım, yapay zeka, siber güvenlik dikkat ettiğimiz teşebbüsler. Öte yandan lojistik ve sıhhat teşebbüslerini seviyoruz. Bu bölümler dikkat ettiğimiz bölümler. En yükte dikkat çeken teşebbüslerde ise yüzde 20’lik hisse lojistikte. Öteki hissenin içinde ise sıhhat, perakende, imaj sürece dalı, siber güvenlik teşebbüsleri var. Yatırımcılar paralarının geri dönüşlerini bekliyorlar. Bu geri dönüş esnasında da bizim fark yarattığımız mevzu, o teşebbüsü birinci etapta yakalamamız ve yakaladıktan sonra da o teşebbüsün tekrar ve tekrar fonlanması oluyor” diye konuştu.

2023 yılının 2019 yılı metriklerine geri dönülen bir yıl olduğunu da kelamlarına ekleyen Eren, “2023 yılında birtakım küçülmeler yaşadık fakat 2024’ten umutluyuz. 2023 yılında Keiretsu Forum Türkiye olarak 10 yatırım gerçekleştirdik, sene sonuna kadar da kestirimi 12 yatırımla 2023’ü tamamlayacağız. En çok yatırımı da Keiretsu Forum Türkiye olarak biz yapmış oluyoruz. 1 milyar dolarlık bir tahlili çözebilmeniz için, 1 milyar dolarlık bir tahlille gelmeniz gerekiyor. Bu bakımdan 2024 bizim için çok çok daha uygun bir yıl olacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir