‘Yanlışları olursa gereğini yaparız’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Her ne kadar muhalefet gölgelemeye çalışsa da NATO Doruğu Türkiye için büyük bir diplomatik zafer olmuştur… Bundan sonraki süreçte ülkemize verilen kelamların yerine getirilip getirilmediğini yakından takip edeceğiz” dedi. 

NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Doruğu sonunda gazetecilerle sohbet ederek soruları yanıtlayan Erdoğan, özetle şunları söyledi: 

ASLOLAN UYGULAMA: Birinci defa talebimizle ‘Terörizm ve Güney’ bahisli özel oturum düzenlendi. Terörizmin bütün tıp ve tezahürleriyle temel iki tehditten biri olduğu, İttifak’ın en üst rehber dokümanına girdi. Hudutlarımız ve ulusal güvenliğimiz temelinde 360 derece yaklaşıma her evrakta atıf yaptırdık. Stratejik Konsept’te birinci defa, terör örgütlerinin “halklarımızın ve topraklarımızın” yanı sıra “güvenlik kuvvetlerimizi” tehdit ettiğini kayıt altına aldırdık. Ayrıyeten Finlandiya ve İsveç’le imzaladığımız üçlü muhtıradaki terörizm ve dayanışma konuları tüm müttefikler için yol gösterici olacaktır. Bundan sonra PKK ve FETÖ mensupları için terör propagandası yapmak, ülkemize ve vatandaşlarımıza saldırmak, insanları tehdit etmek, ortalığı yakıp yıkmak çok daha zorlaşacaktır. Her ne kadar muhalefet gölgelemeye çalışsa da NATO Doruğu Türkiye için büyük bir diplomatik zafer olmuştur. Terör örgütüne sırtını dayayanların Türkiye’nin kazanımları karşısında yaşadıkları hayal kırıklığını hepimiz görüyoruz. Elbette verilen kelamlar kıymetlidir lakin bizim için asıl olan uygulamalardır… Bundan sonraki süreçte ülkemize verilen kelamların yerine getirilip getirilmediğini yakından takip edeceğiz. 

İŞ BİTMEDİ: Atılan imzalar bu işin bitmesi manasına gelmiyor. Bu daha bir davettir. Bu davetle bir süreç başlıyor. Yaptığımız görüşmelerle PKK/PYD/YPG, FETÖ, tüm bu terör örgütleri NATO’nun artık yazılı kayıtlarına giriyor. Bu işin yazılı kayda girmesi birinci sefer oluyor. Yani PKK AB’nin metinlerinde vardı lakin YPG/PYD ve FETÖ yoktu. Pekala sorun bakalım, bunları bu metinlere koydurana kadar nasıl bir gayret verildi?.. Onlar metinlere girmemesi için uğraş verirken, biz “Bu metinlere girecek. Girmediği takdirde, kusura bakmayın, bu bizim kırmızı çizgimizdir” dedik. İş o biçimde davet mektubu haline geldi. Toplantımızda da gerek İsveç gerek Finlandiya’daki terör örgütü faaliyetlerine dair bütün bilgi, evrak, imgeleri tekrar ortaya koyduk… Türkiye 40 yıldır bu çabayı sürdürüyor, 40 bin vatandaşımızı bunlar şehit ettiler. Bütün bu süreçten sonra biz kalkıp da bu terör örgütlerinin faaliyetlerine müsaade edenlere “el bebek gül bebek buyurun yürüyün” mü diyeceğiz? Terörizm oturumunda Bağlantı Başkanlığımızın hazırladığı, terörün gerçek yüzünü ve ülkemizin terörle çabasını anlatan bir görüntü da doğal bunları çok etkiledi. 

KAPI ÜZERE EVRAK: Buraya giriş, davet yahut kabul bu türlü bir anda olan işler değil. Bu süreç içerisinde ne yapacaklar, nasıl bir yol izleyecekler, takip edeceğiz. Parlamentomuzun onayı olmadan esasen bu iş yürürlük kazanmıyor. Bundan sonraki şey onların kucağındadır. İsveç ve Finlandiya NATO üyesi olmuş değildir. Fakat bu işten cehli olanlar zannediyorlar ki bu iki ülke artık NATO üyesi oldu. Hayır, bu türlü bir şey yok. Onun için telaşa da gerek yok. Bizler bu müzakereleri nasıl kararlı biçimde yürüttüysek, birebir kararlılıkla takibini yaparız. Bundan sonraki süreç bilhassa İsveç ve Finlandiya’ya aittir. Rastgele bir yanlışları vesaire olduğu vakit esasen kapı üzere evraklar elde, oradan gereğini yaparız. Verilmiş kelamlar var; örneğin İsveç 73 teröristi bize gönderecek. Şu anda 3-4 tane gönderdiler. Bunlar bizim için kâfi değil. 

‘Acele yok, bir gece ansızın’

(Suriye’nin kuzeyine muhtemel harekât) Her vakit bir tabirim var; bir gece birdenbire gelebiliriz. Hiç telaşa, aceleye gerek yok. Zati şu anda Irak’ın kuzeyinde, Suriye’nin kuzeyinde, Afrin’de vesaire çalışmalarımız var. Bu ortada tabi kederimiz büyük, şehitlerimiz de oluyor lakin onlara 1’e 10 bedelini ödetiyoruz. Şu anda bu harekât yürüyor. Lakin natürel şu ana kadar anlaşılanın yahut anladığınızın ötesinde beklentiler var. Onun da farkındayım. Biraz sabırlı olursak, şu anda peyderpey yürüttüğümüz operasyonların fevkinde olanı da inşallah en güçlü biçimde vakti saati geldiğinde gerçekleştiririz. 

BIDEN İLE GÖRÜŞME: (“Görüşmede teröristlere verilen silahları gündeme getirdiniz mi?” sorusu üzerine) Elbette söyledim. Trump periyodundan aldım; dedim ki “Binlerce TIR silah, araç, gereç, mühimmat buraya getirildi. Burada terörü müzakere edeceğiz… 

(“ABD idaresi bu silahların verilmesini nasıl açıklıyor?” sorusun üzerine) Onların izahından çok biz ne anlıyoruz o kıymetli. Şahsen onların getirdiği açıklamalar bana hiçbir vakit etki etmez. Niçin? Zira gördüklerimiz var. Onlar hiçbir vakit kalkıp da “Evet, bunlar terör örgütüdür” derler mi? Demeyecekler. 

‘Yunanistan için ortacılar devrede’

Yunanistan’ın başındaki zatın (Miçotakis) tutumu zati aşikâr oldu. Bu hal karşısında da birtakım aracıları devreye sokuyorlar. Yaptığım görüşmelerde çabucak hemen bütün cumhurbaşkanları, başbakanlar “Biz aracı olalım, bir ortaya getirelim, görüşmeniz olmayacak mı, en azından bu yıl sonuna kadar görüşme yapsanız” üzere bir yaklaşım ortaya koydular. Şunu söyledik; “Kusura bakmayın, bizim şimdilik bu görüşmeye ayıracak vaktimiz yok.” Zira adaları nasıl silahlandırdıkları ortada. Hava alanımızı daima ihlal ediyorlar… Bir de adalara gidiyor; oralarda beton barınaklar yapmak, çukurlar kazmak suretiyle oralardan da sinyal vermeye kalkıyor. Düzgün niyeti yok, olsa bu adımları atmaz. Kusura bakmasın, kendisine çeki tertip vermedikten sonra bizim bir ortaya gelmemiz mümkün değil.

‘Biz işimize bakıyoruz, onların ne yaptığı bizi pek ırgalamıyor’

(Altılı masanın adayı) Biz şu anda yalnızca kendimize bakıyoruz. Onların ne yaptığı ne ettiği bizi pek ırgalamıyor. Ancak görünen gerçek o ki bu işin üstü şişhane altı kaval. Biz adayımızı belirlemişiz, Cumhur İttifakı olarak yolumuza devam ediyoruz. (İslam dünyası ile ilgili sempozyumda Kılıçdaroğlu’nun Karl Marx’tan alıntı yapması) Bu da CHP’nin yeni bir takiyesi işte. Bay Kemal ve CHP zihniyeti milletin hangi sıkıntısını çözmüş de sıra İslam dünyasının sıkıntılarına gelmiş? Türkiye’de İslam’a sorun olan, dini pahalara karşı duran şahsen kendileri. Bunların milleti kandırmak için atmayacakları takla kalmadı. (Atatürkçü Niyet Derneği’nin Mahmut Ustaosmanoğlu’nun cenazesinde laiklik unsuruna uyulmadığı iddiası) Söylediğiniz derneklerin esasen usullerini biliyorsunuz. Bunlar asla bizi üzmez. Bu ülkede artık laiklik tartışması diye bir şey kalmamıştır. Laiklikle alakalı bütün tanımlar vesaire, hepsi bilhassa partimin tüzüğünde de en hoş biçimiyle vardır. 

‘Parlamentonun idam kararı alması halinde ben de bunu onaylarım’

(Pınar Gültekin cinayeti davasındaki haksız tahrik indirimi ve idam cezası talebi) Devlet Bey’in de açıklaması olmuştu. İdam konusu ülkemizin yine gündemine gelebilir. Pınar Hanım’ın vefatı rastgele bir vefat de değil, vahşet kelam konusu… Gerekli müzakereleri, tartışmaları Adalet Bakanım ile de yaptık. Gerekirse bu tekrar gündeme getirilerek tartışma konusu haline gelmeli… Adalet Bakanlığımızın yaptığı çalışmada parlamentonun bu türlü bir karar alması halinde ben bu türlü bir kararı onaylarım.

‘İstiyoruz ki diplomasi trafiğimiz muhakkak bir  ziyan görmesin’

(“NATO’nun yeni konsepti Rusya ile bağlara ziyan verir mi?” sorusu üzerine) Rusya ile muhakkak irtibatlarımız var. Kullandığımız doğal gazın yaklaşık yüzde 40’ını oradan alıyoruz. Nükleer güçle ilgili Akkuyu Santrali çalışmamız var. Bu santralin 2023-2024 üzere devreye alınması kelam konusu. Savunma sanayiine yönelik de münasebetlerimiz, irtibatlarımız var. Hasebiyle da biz hem Rusya ile hem Ukrayna ile bağları devam ettireceğiz ve istikrar siyasetiyle da bu işi sürdüreceğiz. İstiyoruz ki diplomasi trafiğimiz buradan katiyetle bir ziyan görmesin. 

‘Sondajlardan önümüzdeki yıl inşallah sonuçlar gelecek”

İki sismik araştırma, dört sondaj gemimizle Karadeniz’i ve Akdeniz’i daima arayacağız, tarayacağız. Verilen raporlara nazaran de inşallah bu yıl sonu, önümüzdeki yılın başı prestijiyle sonuçlar gelmeye başlayacak. Artık sinyaller veriliyor. Gemilerimiz ülke dışında da iş görecek. Abdülhamid Han devreye girdiği günlerde, malum siyasi partilerin bir adedinin başında bulunan ve kendine güya tarihçi diyen hanımefendinin, Sultan Abdülhamid’e çok berbat bir yaklaşımda bulunması, biraz da bu ismin belirlenmesine vesile oldu. Zira biz Sultan Abdülhamid Han hakkında bu türlü olumsuz sözler kullanılmasına fırsat vermeyiz. İnşallah oradan gelecek sonuçlar de en hoş karşılık olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir