Türkiye’de obezite cerrahisi ameliyatı oldu, sağlığı bozuldu

Türkiye’de “indirimli” kilo verme ameliyatı geçirdikten sonra beş aydır hastanede olan bir bayan, kararından “her gün pişmanlık duyduğunu” söyledi.

İngiltere’nin Bridgend kasabasından 34 yaşındaki Emma isimli bir bayan, İstanbul’da geçirdiği bariatrik cerrahi ameliyatından birkaç hafta sonra bir gece rahatsızlandı ve nefes almakta zorlanmaya başladı.

BBC’nin haberine nazaran, acil servise giden 3 çocuk annesi bayana, diyaframında ve akciğerinde sıvı olması nedeniyle sepsis teşhisi kondu.

O sırada hekimler, sıvının kaynağının midesindeki küçük bir sızıntı olduğunu bilmiyorlardı ve onu boşaltmak için birçok tüp kullandılar. Genç bayan, hastanede uzun mühlet kaldıktan sonra tabipler sonunda sızıntının kaynağını eylül ayında buldu.

Emma, toplam 15 hafta hastanede yattı ve nisan ayındaki birinci ameliyatından bu yana iki ameliyat daha geçirdi.

“GERÇEKTEN PİŞMANIM”

Yaşadıkları hakkında konuşan bayan, “Ayrıca zatürre geçirdim, sonra diyaframımın altında sıvı ve akciğerimin altında midemdeki sızıntının neden olduğu bir apse vardı.”

“Şimdiki hekimlerim Türkiye’deki hastaneyle tertipli temas halindeler ve mükemmeller, lakin geri dönmeyi asla hayal edemezdim, vahim olurdu.”

“Ameliyat olduğum için hakikaten pişmanım – ölebileceğim için bu kadar zahmet etmemiş olmayı diledim, çocuklarımı kolaylıkla annesiz bırakabileceğim niyeti hala aklımdan çıkmıyor” dedi.

Cerrah Andrew Beamish, “endişe verici sayıda hastanın” “büyük ve hayatı tehdit eden komplikasyonlar” ile konuta geldiğini söyledi.

Obezite cerrahisi üzerine çalışan Beamish, hekimler, “ucuz” ameliyat için yurtdışına giden ve meskene “büyük ve hayatı tehdit eden komplikasyonlarla” dönen birçok insanın olduğuna dikkat çekerek durumun “gerçekten sürdürülebilir olmadığını” söyledi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir