Turizm merkezlerinde bayram öncesi yoğunluk

UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesinde yer alan Korykos Antik Kenti’nin en değerli kesimi olan Mersin’in Faziletli ilçesi hudutlarındaki ‘Kızkalesi’nde bayram öncesi yoğunluk yaşanmaya başladı.

Kurban Bayramı’nın da 9 güne çıkarılmasıyla birlikte tatil planı yapanlar pak denizi ve altın kumuyla bilinen Kızkalesi’ni tercih ediyor. Bayramla birlikte yüzde 100’ün üzerinde doluluk beklenen Kızkalesi ve etrafındaki tüm tatil yerleri da, bayram öncesi tercih edenleri ağırlıyor. Bayram öncesi tatil yapanlar sıcaklıkların arttığı bugünler de denize girerek serinlemenin yanı sıra tekne gezisinden suda yapılan çeşitli etkinliklere katılarak vakit geçiriyor.

Gurbetçilerin yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından aileler, su düzeyinin metrelerce çocuk uzunluğunu geçmemesi nedeniyle bilhassa Kızkalesi’ni tercih ediyor.
Adana’dan tatile geldiğini belirten Yavuz Karyağdı, “30 yıldır Kızkalesi’nden diğer yere gitmiyoruz. Daima buraya geliyoruz. Tercih etme sebebimiz kumu, denizin paklığı bir de Adana’ya yakın olması. Eskiye nazaran hava biraz serin lakin düzgün. Hafta sonu da olmasıyla birlikte kalabalık, bayramda da daha ağır olur” dedi.

Ailesiyle Ankara’dan tatile gelen Pınar Polat ise, “Bayramdan evvel biraz yoğunluk var lakin bayram döneminde da burada daha fazla yoğunluk oluyor. O yüzden bizde bayram haftasında gelmeyi tercih etmedik çok kalabalık olacağı için, bayramdan evvelki haftayı tercih ettik. Ankara’da hiç yaz olmadığı için burası bize çok sıcak geliyor. Her seneye nazaran nem biraz daha az” tabirlerini kullandı.

Kızkalesi görüntüsünde denize girip kıyıda top oynadıklarını belirten gençler de okullarının tatilde olduğu için hoş vakit geçirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir