TRT ekranlarında 11 yeni belgesel

Milli savunma sanayinden Türk hükümdarlarına, Türkiye’nin mega yapılarından askeri darbeler tarihine tam 11 belgesel, TRT Belgesel’de yayınlanacak.

SAVUNMA SANAYİİNİN YALNIZ DEHALARI

Milli ataklarla güçlenerek dünyada yıldızlaşan Türk Savunma Sanayii, milletimize gurur ve inanç veriyor. Bu muvaffakiyete imza atanlar, ilhamını geçmişte engellemelere karşın bu yola baş koyan isimlerden ve onların fikirlerinden alıyor. Savunma Sanayiinin Yalnız Dehaları belgeselinde Nuri Demirağ, Vecihi Hürkuş, Nuri Killigil, Şakir Zümre ve Necmettin Erbakan’ın hayatları ve uğraşları döküdrama yoluyla anlatılıyor. Belgeselde İsmail Hacıoğlu, Vecihi Hürkuş rolüyle seyirci karşısına çıkıyor. Bu yıl içinde kaybettiğimiz, deneyimli oyuncu Ayberk Pekcan da Nuri Demirağ rolüyle belgeselin güçlü yüzlerinden biri.

TÜRKİYE’NİN DEV YAPILARI

1915 Çanakkale Köprüsü, Çamlıca Kulesi, Avrasya Tüneli, Yusufeli Barajı, İstanbul Havalimanı Metrosu ve daha pek çok mühendislik olağanüstüsü. Hepsi dev birer yapı ve Türkiye’nin geleceğine atılan güçlü imzalar. Pekala bu yapılar nasıl inşa edildi, Türk mühendisler ve alanında uzman gruplar muvaffakiyete hangi süreçlerden geçerek ulaştı?

Türkiye’nin Dev Yapıları belgesel serisi bu sorulara yanıt arıyor. Vizyon projelerinin inşa süreçlerini tesirli animasyonlar ve çarpıcı kıssalarla ekrana taşıyor.

TARİHİN EFSANELERİ

TRT Belgesel’in döküdrama çeşidindeki özel üretimlerinden biri olan ve seyircinin büyük beğenisini kazanan ödüllü üretim Tarihin Efsaneleri, güçlü hükümdarlar, efsaneleşmiş kumandanlar ve destansı savaşları mevzu edinmeye devam ediyor. Belgeselin yeni dönem kısımlarında Selahattin Eyyubi, Sultan Baybars, Tomris Hatun ve unutulmaz kumandan Subutay’ın ömürleri anlatılıyor.

DÜNYAYI DARP EDENLER

Türkiye, Mısır, Arjantin, Sudan, Şili, Libya ve darbeler coğrafyasının öbür ülkeleri…

TRT Belgesel’in yeni üretimi darbeler tarihinin karanlık sayfalarını aralıyor. Türkiye’den ve dünyadan tanıklıklar ve dokümanlarla gerçeğin peşine düşüyor. Darbelerin fay çizgisinde neler yaşandı? Cuntalar sömürü sistemine nasıl hizmet etti? Siyaset–Ordu–Medya denklemi, darbelerin açtığı yaralar, bıraktığı izler… Hepsi Dünyayı Darp Edenler belgeselinde.

AFETLER

Türkiye’de ve dünyada yaşanan afetlerin nedenleri ve tesirleri, devletin afetlere karşı attığı adımlar, sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları, büyük afetler sırasında yaşananlar ve insan kıssaları belgesel serisinin odak noktasını oluşturuyor.

Orman yangınları, sarsıntılar ve seller üzere doğal afetler dramatik sahnelerle, çarpıcı olay anı manzaralarıyla, şahit ve uzman röportajlarıyla ele alınıyor. Dinamik bir kurgu ile ekrana taşınıyor.

OYUNBOZAN

Türkiye’nin gücüne güç katan, askeri operasyonlarda ve bilhassa terörle gayrette pek çok oyunu bozan ulusal teknoloji eseri Atak helikopteri. Bu helikoptere neden muhtaçlık duyuldu, nasıl tasarlandı ve hangi yeni teknolojileri barındırıyor. Projenin mimarları anlatıyor, uzmanlar yorumluyor.

30 YILIN ARDINDAN

TRT Belgesel’in yeni belgesel serisiyle, Çarlık Rusya’sından Sovyetlerin komünist rejimine uzanan süreçte esaret altında yaşayan, baskı ve zulüm gören Türk halklarının bağımsızlık uğraşı ekrana taşınıyor. Türki Cumhuriyetler 2021’de bağımsızlıklarının 30. yılını kutladı ve Türk Devletleri Teşkilatı ile kardeşlik bağları daha da güçlendi. Pekala bugünlere nasıl gelindi? Vatan uğruna hangi bedeller ödendi? Kahramanca gayretin liderleri kimlerdi? Yanıtlar bu belgeselde.

İSLAMOFOBİ – KARANLIK MİRAS

Medeniyetin aydınlık yüzü sahiden Batı mı? Perde gerisinde hangi gerçekler gizli? İslamofobi, ırkçılık, katliamlar, iktidar savaşları ve nefret suçları… Hepsi Batı zihniyetinin bir yansıması. İslamafobi belgeseli, geçmişten bugüne Batı zihniyetinin izini sürüyor. Tarihin kırılma noktalarına odaklanıyor. Türkiye’den ve dünyadan çarpıcı isimler röportajlarla belgesele güç katıyor.

TUT ELİMDEN

Sağlığın bedeli ve hayata tutunmak için verilen mücadele… Tut Elimden belgeseli, Türk sıhhat sisteminin gücüne ve kuvvetli hastalıklara karşı gayret eden hekimlerin başarılı tedavi süreçlerine odaklanıyor. Şifa bulan insanların çarpıcı öykülerini sürükleyici bir lisanla anlatıyor.

MASKELERİN GERİSİNDE: SİBER SAVAŞ

Geleceğin kodları, siber dünyanın karanlık dünyası. Ülkeler ortası dijital taarruzlar, güvenlik açıkları ve hackerlar ortası savaş. Bugüne kadar neler yaşandı, yarın neler yaşanabilir, siber savaşın hudutları nedir? Siber dünyanın aktörleri anlatıyor, çarpıcı kıssalar canlandırmalarla ekrana geliyor.

90’LARIN DÜNYASI

90’lı yıllar, hayatın her alanında değişimin ayak seslerini duyduğumuz bir periyottu. Efsaneleşen müzikler, unutulamayan diziler, ekran karşısına kilitleyen televizyon gösterileri ve Türk siyasetinde dönüşümün başladığı bir süreç. TRT Belgesel’in yeni belgesel serisi, 90’lı yılları ve ruhunu renkli bir anlatımla aktaracak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir