“TOKİ önce kurada kazanıp 3 yıldır bekleyenlere ev yapsın”

TOKİ’nin seçimler öncesi yeni ‘konut hamlesi’ başlatacağı açıklandı. Halbuki 2019’daki ‘hamle’ kapsamındaki binlerce konut için daha çivi bile çakılamadı, hak sahipleri çaresiz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni toplumsal konut muştusu vereceğini duyan Toplu Konut Yönetimi (TOKİ) mağdurları “Biz 3 yıldır bekliyoruz, evvel bizim konutlarımızı tamamlayın” diyerek isyan etti. Bilhassa İstanbul’da son bir yılda 3 katı bulan kira artışlarını denetim altına almak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önümüzdeki eylül ayında yeni bir toplumsal konut kampanyasının ayrıntılarını açıklayacağı bildirildi.

İHALELER İPTAL

2023 seçimleri öncesi gelen bu atılım ile halkta bir heyecan yaratılması hedefleniyor. Halbuki birçok İstanbullu şimdi 2019 yılında verilen ‘müjde’ kapsamında hak kazandıkları konutlara erişememenin sorununu yaşıyor.  2019 yılında yapılan kura ile İstanbul Kayabaşı’ndaki projede konut sahibi olabilmek için giriş fiyatını ödeyip hak sahibi olan birçok kişi daire belirleme kurasından isminin bir türlü çıkmamasının zahmetini yaşıyor. Yeniden İstanbul Arnavutköy TOKİ projesinin hak sahibi belirleme kurası 2019 yılında gerçekleştirildi. Fakat 3.750 konut için birbiri gerisine açılan ihaleler iptal edildi. Binlerce hak sahibi müracaat parasını ödedi fakat 3 yıldır doyurucu bir açıklama olmaksızın bekliyor.

HAYALLERİMİZLE OYNADILAR

2019 yılındaki “100 bin konut müjdesi” kapsamında açıklanan Arnavutköy projesi için çekilen kura sonrası hak sahibi olan vatandaşlar, proje için ihalelerin birbiri arkasına iptal edildiğini hatırlatarak, “Ev sahibi olma hayallerimizle oynadılar, 3 yıldır inşaat başlamadı, elimizde geçen yalnızca hak sahibi olduğumuzu belirten bir kağıt modülü. Treni kaçırdık, fiyatlar erişilmez oldu” diyor.

Çivi bile çakılmadı

TOKİ kurası çıkıp hak sahibi olan lakin yıllardır inşaat bekleyenler bu türlü reaksiyon gösterdi:
■ TOKİ Tuzla Konaşlı mevkii 508 konut kurasına katıldık. Kurada ismimiz çıktı. Lakin 3 yıldır bekliyoruz daha bir çivi bile çakılmadı.

■ TOKİ kurası 2 yıl evvel çekilen projenin ihale tarihini yayımladı, sonra kaldırdı. Beşerlerle dalga geçiliyor güya, hiçbir açıklama yok.

■ Kayaşehir’de 2019’da hak sahipliği kazandık lakin daire belirleme kuralarına 4 kere girmemize karşın bize ve birçok bireye çıkmadı. Bize çıkması gereken daireler kimlere verildi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir