Taksiciler zammı yeterli bulmadı

İstanbul’da toplu taşıma ve taksi fiyatlarına yüzde 29,1’lik artırım yapıldı. Taksiciler Esnaf Odası Lideri Eyüp Aksu, artırım oranını kâfi bulmadıklarını belirterek, “Giderlerimiz için tekrar artırım talebinde bulunacağız” dedi.

DHA’nın haberine nazaran Aksu, UKOME toplantısında en az yüzde 50 oranında artırım teklifinde bulunduklarını söyleyerek, “Maalesef kurulun kararıyla bu oranda yapılmadı. Masraflarımıza, araç fiyatları, personellik, yedek modül, yakıt fiyatları üzere, yaklaşık yüzde 100’ün üzerinde artırım yapıldı. Vatandaşı da düşünerek, kurul bu talebimizi uygun görmedi. Artık, 28 lira olan açılış fiyatı 40 lira oldu. Oran açısından yüzde 42.86’ya tekabül ediyor. Bekleme, 67.20 liraydı,100.80 oldu. Bekleme fiyatına yaklaşık yüzde 50 oranında artırım yapıldı. Kilometre 6.30’du, 8.51 oldu. Yüzde 35 oranında artırım yapıldı. Bu üç kademeyi ortalamaya vurursanız yüzde 40 oranında artırım yapıldı. Yani biz yüzde 50’de ısrar ettik lakin, yüzde 40 oranında artırım yapıldı” dedi.

Taksiciler Esnaf Odası Lideri Eyüp Aksu

Takdirin kurulda olduğunu tabir eden Aksu, “Giderlerimize karşı tekrar artırım talebinde bulunacağız. Yarın yahut öbür gün İBB’den yazıyı alacağız. Haftasonu da ayın 1’inde taksimetre ayarı yapılmış olacak. Hasılı bugün yapılan UKOME toplantısında yüzde 40 oranında taksimetre fiyatlarına artırım yapılmış oldu” diye konuştu.

Zam kararıyla:

-Sarı taksi taksimetre açılış fiyatı 9,80 TL’den 12,65 TL’ye,

-Sarı taksi uzaklık fiyatı kilometre başına 6,30 TL’den 8,51 TL’ye,

-Sarı taksi vakit tarifesi fiyatı saatlik 67,20 TL’den 100,80 TL’ye,

-Sarı taksi kısa uzaklık fiyatı 28 TL’den 40 TL’ye yükseltilmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir