Son 15 yılın en iyi başlangıcı; Galatasaray defansta kükrüyor

Okan Buruk yönetimindeki sarı-kırmızılılar 8 maçta 5 gol yedi. Bu, 2007-2008’den bu yana Cimbom’un yaptığı en güzel lig başlangıcı olarak kayıtlara geçti. Kelam konusu dönemde yolun şampiyonluk olmuştu.

Sezona hamle sınırına yapılan argümanlı transferlerle başlayan Galatasaray asıl başarıyı savunmada gösterdi.

Bu, istatistiklere de yansıdı. Seferovic, İcardi, Mata ve Mertens üzere atakçıları transfer eden sarı-kırmızılılar geride kalan sekiz haftada yalnızca dokuz gol atabildi. Marcao üzere kritik bir stoperle yollar ayrılmasına karşın Abdülkerim ve orta alana yapılan Torreria atakları, Okan Buruk’un oyun kurgusu ve Muslera ile birleşince kaleye duvar örüldü. Buruk’un öğrencileri, sekiz maçta yalnızca beş gol gördü.

Sözcü’den Mesut Yıldırım’ın haberine nazaran bu performans, son 15 dönemin en az gol yenilen lig başlangıcı olarak kayıtlara geçti. Sarı-kırmızılılar en son 2007-2008 döneminde bundan düzgün bir sayıyı görmüştü. Kelam konusu dönem Cimbom’un ağları yalnızca dört kere havalanmıştı. Galatasaray o dönemi 34 maçta 23 gol yiyerek tamamlamış ve şampiyonluğa ulaşmıştı.

xGA’da 3. sırada

Galatasaray’ın kalesinde maç başına oluşan gol beklentisi yani xGA pahası 1.02… Bu bedel, ligin üçüncü en güzel verisi. Cimbom, ligin en az gol yiyen üç kadrosundan biri. Maç başına yenen gol 0.63… 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir