Sakarya Gaz Sahası’nın tabanına çelik ekipman yerleştirme işlemleri sürüyor

TPAO’dan yapılan yazılı açıklamada, Kurumun, Karadeniz gazının karaya ulaştırılması için Filyos açıklarında deniz tabanına “çelikten bir şehir” kurduğu belirtildi.

Karadeniz gazını karaya ulaştırmak için hem karada hem de denizde gece gündüz çalışmaların devam ettiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu çerçevede Sakarya Gaz Alanı’nın tabanına mudmat çelik taban yerleştirerek, tabanda stabil bir yerleşke hazırlıyor. Denizde devam eden çalışmaların en kıymetli ayağını, mudmat ekipmanlarının deniz tabanına suramı oluşturuyor. Mudmat ekipman, deniz tabanına yerleştirilen çeşitli ekipmanlar için takviye misyonu görecek. Bu operasyon ‘evin temelinin yerleştirilmesi’ olarak bedellendiriliyor. Ekipmanın kurulmasının tamamlanması sonrasında deniz tabanına yük dağıtılacak ve daha stabil bir yerleşke kurulmuş olacak. Sağlam çelikten tabanın kurulmasına, kıymetli bir dönemecin tamamlanması olarak bakılıyor.”

Kara sürece tesisleriyle ilgili olarak da hazırlıkların son hız devam ettiği belirtilen açıklamada, “İki adımın tamamlanması sonrasında da üçüncü adım bunların ortasındaki boru sınırları birleştirilecek. İki tane ana boru sınırı, yardımcı boru çizgisi ve ana denetim ünitesinin serilmesi sürecinin tamamlanması sonucunda bu değerli operasyonda hazırlıklar sona yaklaşmış olacak.” sözleri kullanıldı.

Sakarya Gaz Alanı Geliştirme Projesi’nin, Filyos ve etraf bölgesini güç üssü haline getirerek, bölge iktisadını canlandırma ve kalkındırma tarafında kıymetli rol oynayacağı vurgulanan açıklamada, projenin birinci fazında günlük 10 milyon metreküp, ikinci fazında ise 40 milyon metreküp gazın vatandaşın kullanımına sunulmasının hedeflendiği bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir