Rusya’dan Ukrayna’ya: Askerlerimizi zehirlediler

Rusya Savunma Bakanlığı Ukrayna’yı, Ukrayna’nın güneydoğu bölgesi Zaporijya’nın Rusya denetimindeki kısmında kimi askerlerini zehirlemekle suçladı. Ukrayna İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili de bu iddalara cevaben yaptığı açıklamada, sözkonusu zehirlenmenin Rus güçlerinin tarihi geçmiş konserve et yemesinden kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı 31 Temmuz’da bir dizi Rus askerinin önemli zehirlenme belirtileriyle askeri hastaneye kaldırıldığını açıkladı. Yapılan testlerde bedenlerinde, zehirli bir unsura rastlandığı belirtildi. Bakanlık askerlerin bedenlerinde B tipi botulinum zehrine rastlandığı bilgisini verdi.

Saldo soruşturması

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın işgal altındaki Herson bölgesinde Rusya tarafından görevlendirilen Vladimir Saldo‘nun hastalandığı olayla ilgili ek bir soruşturma yürütüldüğünü de açıkladı. Herson’un eski belediye lideri olan ve Rus birliklerinin mart ayı başında denetimini ele geçirmesiyle bölgenin başına getirilen Saldo, Ağustos ayı başında hastalanmıştı.

‘Kimyasal terörizm’

Rusya Savunma Bakanlığı, sözkonusu argümanlara yönelik açıklamasında, “Rusya, Vladimir Zelenski rejimi tarafından yürütülen kimyasal terörizmi ortaya çıkaracak delilleri hazırlıyor” denildi. Açıklamada kaç Rus askerinin zehirlendiği ya da mevcut durumlarının ne olduğuna dair bilgi verilmedi.

Ukrayna’dan tezlere cevap

İngiliz haber ajansı Reuters’ın aktardığına nazaran, Ukrayna Savunma Bakanlığı ajansın bahisle ilgili sorularına çabucak dönüş sağlamadı lakin İçişleri Bakanlığı Danışmanı Anton Geraşçenko, Telegram üzerinden Rusya’nın tezini yorumladı. Geraşçenko, “Bakanlık (Rusya Savunma Bakanlığı) zehirlenmenin botulinum toksininin sıklıkla bulunduğu son kullanma tarihi geçmiş konserve etten kaynaklanıp kaynaklanmadığı konusuna açıklık getirmiyor. Ukrayna’nın işgalinin birinci günlerinden bu yana işgalci güçler tarafından gecikmiş tayınlardan ağır bir halde şikayet edilmektedir” dedi.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir