Pistleri kırılmıştı; DHMİ’den Atatürk Havalimanı’nın asfaltlarını yenilemek için 1,2 milyon TL’lik ihale

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), pistlerini kırdırdığı Atatürk Havalimanı’nın asfaltlarını yenilemek için 1,2 milyon TL’lik mukavele imzaladı.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere nazaran, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, 23 Ağustos’ta “Atatürk Havalimanı Taksi Yolu Asfalt Onarımı” ismi altında bir ihale düzenledi. Bu ihaleye yalnızca Aksiyon Yapı İnşaat Şirketi’nin katıldığı ve şirket ile DHMİ ortasında 1 milyon 286 bin TL’lik mukavele imzalandığı açıklandı.

Millet bahçesi yapılacak

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran, Atatürk Havalimanı’na geçen aylarda millet bahçesi projesine başlandı. Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı TOKİ tarafından Atatürk Havalimanı millet bahçesi projesi için 29 Nisan’da davet yoluyla bir ihale düzenlendi. Akabinde ihalenin 2 milyar 127 milyon 978 bin liraya Yapı ve Yapı Şirketi’ne verildiği ortaya çıktı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Atatürk Havalimanı ile ilgili yaptığı çalışmada ise Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasıyla devletin tam 4 milyar dolarlık (güncel kurla yaklaşık 64 milyar TL) yatırımının çöpe atıldığı belirtilmişti. Ayrıyeten hazırlanan çalışmada Atatürk Havalimanı’na geçmişte büyük paralar harcanarak uçak bakım tesisleri yapıldığı da hatırlatılarak, “Bu tesislerde yalnızca THY uçakları değil, yabancı havayolu uçaklarının da bakımları yapılmakta ve bu hizmetlerin karşılığında ülkeye kıymetli ölçüde döviz girdisi sağlanmaktadır” dendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir