Paris’te emeklilik reformu protestolarında 243 kişi gözaltına alındı

Fransız basınındaki haberlere nazaran, başşehir Paris başta olmak üzere birçok kentte emeklilik ıslahatının hükümet tarafından mecliste oylamaya sunulmadan kabulü protesto edildi.

Paris’te gece yarısına kadar devam eden şovlara polis sert müdahale ederken gözaltına alınanların sayısı 113’ten 243’e yükseldi.

Polis kaynakları, bunlardan 240’ının kundaklama yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındığını tabir etti.

Öte yandan ıslahata karşı akaryakıt rafinelerinde yapılan grevler nedeniyle ülkede akaryakıt ezası baş gösterdi.

Birçok bölgede akaryakıt istasyonlarında uzun kuyruklar oluşurken birtakım rafinerilerde greve gidenlerin bir kısmı için valilik “zorla çalıştırma” prosedürünü uygulamaya koydu.

EMEKLİLİK ISLAHATI KİTLESEL PROTESTOLARA KARŞIN KABUL EDİLDİ

Fransa’da muhalefetin emeklilik ıslahatına ait hükümete karşı meclise sunduğu 2 gensoru önergesinin de reddedilmesiyle, ıslahat dün sonuncu olarak kabul edilmişti.

Emeklilik yaşını kademeli olarak 64’e çıkaracak ıslahatla bir kişinin 2027’de emeklilik maaşının tamamını alabilmesi için 43 yıl boyunca prim ödemiş olması gerekecek.

Reforma karşı çıkanlar, emeklilik yaşının 2 yıl daha uzatılmasına karşı çıkıyor.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, 16 Mart’ta bir yasa tasarısının Meclisten oylama yapılmadan geçmesini sağlayan ilgili anayasa hususunu, emeklilik ıslahatına ait tasarı için devreye koyduğunu açıklamıştı.

Başbakan’ın açıklamasının ardından ülkede yapılan protesto ve şovlar şiddet olaylarına sahne olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir