ODTÜ’lülerden ABB önünde ‘Rant Yolu’ standı

ANKARA- Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) eski lideri Melih Gökçek devrinde üretimine başlanan Bilkent-İncek yol projesi, ABB Lideri Mansur Yavaş periyodunda yine ihaleye açıldı. Orta Doğu ve Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yeri içerisinde yol çalışmalarının başlamasının, belediyenin çalışmaların “Gölbaşı-Niğde Otobanı İrtibat Yolu” kapsamında yapıldığını duyurmasının
ardından harekete başlayan ODTÜ bileşenleri ve meslek örgütleri projenin iptali için davetlerini lisana getiriyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi önüne stant açan ODTÜ’lü öğrenciler broşürler dağıtarak projenin iptal edilmesini talep ediyor. Öğrencilere en çok yöneltilen soru ise, “Mansur Yavaş sizinle görüştü mü” oldu.

‘YAVAŞ’IN NEDEN PROJEDEN VAZGEÇTİĞİNİ BİZE SORUYORLAR’

Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde iki gün boyunca standlarını açacaklarını, hususla ilgili merak edilen sorulara karşılık vereceklerini belirten ODTÜ öğrencisi Dilara Ercanlı, “Hazırladığımız broşürlerle ilgili halkı bilgilendirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Konuşmamız sırasında, “Bu proje yine mi başladı”, “Oraya ne yapacaklar” soruları yöneltilirken Ercanlı “İnsanların ilgisi pek düzgün. Mansur Yavaş’ın neden projeden vazgeçmediğini bize soruyorlar” diye konuştu ve şöyle devam etti:

“Yolda şu anda çalışma yok. Biz bu projenin büsbütün iptalini istiyoruz. Bu olana kadar da hareketlerimiz devam edecek. Bizim Mansur Yavaş ile şu an bir görüşme talebimiz yok. Bu mevzuyla ilgili görüşüldü ancak karşılık alınmadı.”

10 SORUYA 10 YANIT

Standı ziyaret edenlerin sorularına karşılık veren, en çok “Mansur Yavaş sizinle görüştü mü” sorusuyla muhatap olduklarını belirten ODTÜ’lüler 10 soruya cevap veren broşür hazırladı. ODTÜ bileşenlerinin hazırladığı broşürlerin içeriği şu formda:

‘ODTÜ RANT YOLU PROJESİ NEDİR?: Resmi ismi ile “Bilkent-İncek Bulvarı Etraf Yolu İrtibatı Projesi”, imaline 2017 yılında devrin Ankara Büyükşehir Belediye lideri Melih Gökçek ve ODTÜ kayyum rektörü Verşan Kök ortasında imzala nan protokol akabinde başlanan bir yol projesidir. Yol Niğde Otobanı’n dan başlayarak İncek Mahallesi üzerinden Bilkent Şehir Hastanesi’ne ulaşan bir plana sahiptir. 11 km’lik yolun 4.5 km’sinin ODTÜ Ormanı içinden geçmesi planlanmaktadır. 2017 yılında üretimine bir tabiat kat liamı ile başlanan yol projesi o devir Ankara ve ODTÜ’den yükselen itiraz sonucu durdurulmuş ve Melih Gökçek’in çabucak akabinde istifa ettirilmesi ile birleşerek uzunca bir müddet gündemden çıkmıştır. O dö nem ODTÜ’nün belirli bir bölgesi yol için ağaçsızlandırılmış ama yolun asfalt dökümü ile tamamlanması başarılamadığı için ODTÜ Ormanının o bölgesi bozkır ekosistemi ile kendini yenileyerek yaşamaya devam etmiştir. Ortadan geçen müddetin akabinde 2021 yılı Ağustos ayına geldiğimizde ise Mansur Yavaş başkanlığındaki yeni ABB idaresi projeyi tekrar başlatmak için ihale yapmış, bir ay içinde ihaleyi sonuçlandır miş ve 2022 Temmuz itibariyle de ihaleyi alan firmaların iş makineleri ODTÜ Ormanlarına girmeyi denemiştir. An itibariyle ODTÜ ve Ankara kamuoyunun alanda nöbet tutması, çeşitli hareketler ve kamuoyunu bilgilendirme çalışmaları yapması sonucu projenin iş makineleri ODTÜ Ormanında çalışma yapmayı bırakmıştır. Proje ise ODTÜ dışında kalan 6.5 km’lik kısmı ile yol imaline devam edilmekte ve şimdi projeye dair resmi bir iptal kararı gelmemiştir.

‘BU YOLUN RANT YOLU OLARAK TANIMLANMASININ SEBEBİ NEDİR’?: Bilkent-İncek Bulvarı Etraf Yolu Kontağı Projesi’nin “Rant Yolu” olarak tanımlanmasının sebebi bu yolun başlangıcından, geçtiği yerlerden, sonlandığı noktaya kadar her metresinin iktidara ve Melih Gök çek üzere zenginlere rant üreten bir proje olmasından dolayıdır. Bunun örnekleri ise uzun müddettir konuşulduğu üzere yolun yapılacağı güzergah ta, ODTÜ Ormanının kıyısında yükselen ve “ODTÜ Ormanı manzaralı” denilerek satılan Gökçek ile bağlantılı Park Joven kuleleridir. Bu kulelerde toplamda birkaç bina içerisinde beş yüz daire her biri 10 milyon TL üzere fiyatlara satılmaktadır. Park Joven gibisi diğer rezidanslar da yolun İncek Mahallesi kısmında bozkırın ortasında inşaat halindedir ve rantını gerçekleştirmek için yolun yapılmasını beklemektedir. Yolu, Rant Yolu yapan öteki iki kıymetli nokta ise yolun başlangıç ve bitiş noktalarıdır. Yol, AKP’nin “müşteri garantili” bir otoyol projesi olan Niğde Otoyolu’ndan başlamakta ve ODTÜ’nün üzerinden geçerek tekrar AKP’nin “hasta garantili” hastane projesi olan Bilkent Şehir hasta nesine bağlanmaktadır. Rant Yolu, Ankara’nın kent içinde kalan son ormanı olan ODTÜ Ormanını birebir yıllar evvel Atatürk Orman Çiftliği’ne (AOÇ) yapılan üzere ranta açacak olan bir projedir.

BU YOLUN YARATACAĞI EKOLOJİK TAHRİBAT NEDİR? YOLDA AĞAÇ OLMAMASI BİR FARK YARATIYOR MU?: ODTÜ toprağı, Ankara’nın kent merkezinde bütünlüklü olarak sağ kalabilmiş tek ekolojik alandır. Bu alan otsu bitkiler, çalı, ağaç ve ağaççıklar, omurgasızlar, sürüngen ve amfibiler, küçük memeliler, tatlısu canlıları ve kuşlar üzere canlılara yuva olmuş, yüksek biyolojik çeşitliliğe sahip bir bölgedir. Türkiye’de tespit edilen kuş cinslerinin yarısından fazlası ODTÜ’de de gözlemlenmiştir. ODTÜ tabiatının bu kadar varlıklı olmasının en kıymetli sebebi bozkırın, ormanın ve gö lün bir ortada bulunarak farklı hayat ortamlarını barındırmasıdır. ODTÜ Ormanı içinden geçmesi hedeflenen Rant Yolu ise bütün bu eko sistemi 4.5 km uzunluğunda ve 100 metre genişliğinde bir asfalt yol ile parçalayacak. ODTÜ Ormanının 96 hektarlık bir kısmını ODTÜ’den koparacak olan Rant Yolu ayrıyeten ormana yapılacak olan asfalt serimi ve sonrasında gelecek olan araç trafiği ile ODTÜ’deki canlılığa geri dönüşü olmayan ziyanlar verecek. Yüksek trafikten kaynaklanan gü rültü ve ışık tipleri kent içinde barınabildikleri tek yer ODTÜ Ormanı olan kuş cinslerine kalıcı ziyanlar verecek ve asfalt yolun etrafındaki ormanda yaptığı zehirli husus birikimi sonucu kilometrelerce ötedeki ağaçlar bile kuruma riskiyle karşı karşıya kalacak. Tıpkı vakitte şu an bozkır ekosistemine sahip Rant Yolu toprağı üzerinde yaşayan bitki ve hayvanlar üzerlerine yapılacak asfalt serimi sonucu yok olacaklar.

GEÇEN EYLÜL AYINDA MANSUR YAVAŞ İLE ODTÜ BİLEŞENLERİNİN YAPTIĞI GÖRÜŞMEDE NELER DENDİ, NASIL SONUÇLANDI?: Bugüne kadar Rant Yolu projesi hakkında ve projenin ziyanlarını aktarmak üzere ODTÜ akademisyenleri Mansur Yavaş ile ABB bina sında 3 Eylül 2021 tarihinde, ODTÜ Bileşenleri (hocalar, öğrenciler, mezunlar ve emekçiler) Mansur Yavaş ve ABB heyeti ile ODTÜ Vişne lik Tesisleri’nde 17 Eylül 2021 tarihinde ve ODTÜ Mezunları derneği ise CHP ile 11 Kasım 2021 tarihinde ve 4 Temmuz 2022 tarihinde olmak üzere iki kere olmak üzere hususun muhatapları ile ODTÜ’lüler toplamda dört sefer yüz yüze görüşme gerçekleştirdi. Bütün bu görüşmelerde Rant Yolu projesinin açık ve net bilimsel gerçeklik ile nasıl bir ekolojik felakete yol açacağı ve ODTÜ Ormanlarını kalıcı olarak parçalayacağı taraflara açıklandı. Mansur Yavaş ve ABB cephesinden gelen karşılık yolu yapmalarını imkanlı kılan “hukuksal” imkanları sıralamak, yolu yapmak zorunda olduklarını belirtmek ve öğrencilerin “günü gelince yanımızda olacak mısınız?” sorusuna ise “günü gelince bakarız” demek olmuştur. Görüşmelerde bütün gerçeklik tekraren açıklanmasına karşın proje ciddiye alınmamış ve ODTÜ Bileşenleri hususun eşit bir tarafı olarak görülmeyip geçiştirilmiştir. CHP ile yapılan görüşmelerde ise Kemal Kılıçdaroğlu da Rant Yolunun imaline karşı olduğunu belirtmiş ama kendi belediye liderine projeyi iptal et dememiş ve yola karşı olduğunu kamuoyuna açık biçimde beyan etmemiştir.

BELEDİYENİN ARGÜMAN ETTİĞİ ÜZERE PEOJEDE RASTGELE BİR KAMU FAYDASI VAR MI?: ABB, bize mahkemenin Rant Yolu Projesi’nde “kamu yararı” gördüğünden bahsetmektedir. Mahkemelerin: güçlülerin çıkarları doğrultusunda kamu faydasına muhalif kararlar vermeleri bilinen bir şeydir. Buna karşılık, bu yolun ekolojik yıkım ve ranttan öbür bir emele hizmet etmediği ve kamu faydasını önemli halde ihlal ettiği ODTÜ’lüler tarafından nedeniyle nasılıyla açıklanmış bulunmaktadır. Rant Yolu projesine devam edilmesinin gündeme gelmesiyle birlikte “ODTÜ ormanına komşu konumu” üzerinden pazarlanan lüks konut reklamlarının bütün Ankara’yı doldurması, bu yol projesinin kimlerin faydasına olduğunu ortaya koymaya yetmektedir. Bu yol, inşaat şirketlerinin faydasına, p müşteri garantisi verilen Kent Hastanesi işletmecilerinin faydasınadır. Ayrıyeten ABB’nin de tekrar tekrar vurguladığı 3,2 Milyar Euro’ya mal olan Niğde Otoyolunun araç garantisi de bulunu yor. Bilkent’ten Niğde otoyoluna bağlanacak olan bu yol projesi birebir vakitte garantinin yetmediği yerde halkın cebinden ödeyeceği bir yola da hizmet ediyor.

ABB BU YOLU YAPMAK ZORUNDA MI?: ABB, yönetim hukuku mucibince Rant Yolu’nu derhal yapmak zorunda olduklarını ileri sürmektedir. Lakin, yeniden birebir ABB “mahkeme kararıyla planları yürürlükte tutulmasına rağmen” tünel yol projesinin İptali için çeşitli teşebbüslerde bulunduklarını söyleyerek, daha bir evvelki cümlesinde söyledikleri ile açık bir çelişkiye düşmektedir.

İŞ MAKİNELERİ ODTÜ ORMANINA GİRMEDİ Mİ?: ABB, açıklamasında “Çalışma yapılan bölge ODTÜ yeri değildir” argümanında bulunuyor. Fakat, çalışmanın yapıldığı yerin ODTÜ toprağı olduğu imajlardan açıkça anlaşılmaktadır. Bunun yanı sıra, alanda yapılan çalışmanın alt temel serme çalışması olması da ABB’nin ya lan söylediğini ortaya koymaktadır. Zira alt temel serme çalışmasının yapılabilmesi için hafriyat çalışmasının bitmiş olması gerekmektedir ve bu çalışmanın tamamlandığı tek yer, toplamı 11 kilometre olan yolun ODTÜ içerisindeki 4.5 kilometrelik kısmıdır. Yolun ODTÜ yeri dışında kalan 6.5 kilometrelik kısmında bu çalışma gerçekleştirilmiş değildir.

PROJEDE ODTÜ TOPRAĞI YER ALIYOR MU?: ABB’nin açıklamasında “Bu projede ODTÜ yeri yer almamaktadır” denmektedir. Burda kastedilen proje, yalnızca hafriyat çalışması projesidir. ODTÜ ormanı 5 yıl evvel Gökçek tarafından zati kazınmış olduğu için, burası için geriye yalnızca asfalt dökme işi kalmıştır ve bugün ODTÜ toprağında bir hafriyat çalışması yapılması gerekmemektedir. Lakin, bu durum, Rant Yolu Projesi içerisinde ODTÜ yerinin yer almadığı an lamına gelmemektedir. Yolun ODTÜ yeri dışında kalan kısmında gerçekleştirilecek bir hafriyat çalışması da, 4.5 kilometresi ODTÜ ormanından geçmekte olan Rant Yolu’nun üretiminin bir etabıdır. Durum böyleyken ABB’nin “bu projede ODTÜ toprağı yer almıyor” açıklaması lakin bir manipülasyon uğraşı olarak kıymetlendirilebilir.

BU YOL PROJESİ TRAFİĞİ RAHATLATACAK MI?: ABB’nin Rant Yolu projesinin yapılması gerektiğine dair argümanları ortasında bu yolun trafiği rahatlatacağı tezi da var. Yolun trafiği rahatlatmayacağı zira halihazırda orada bir trafik yoğunluğunun olmadığı ise biliniyor. Ulaşım plancıları ve akademisyenler tarafın dan orada bir trafik olması halinde dahi Rant Yoluna muhtaçlık olmadığı zira Rant Yolunun paralelindeki İhsan Doğramacı Bulvarı’nın zati düşük trafik yoğunluklu bir bulvar olduğu ve istenirse bu bulvarın genişletilerek Rant Yolu yerine kullanılabileceği söz edilmişti. Projenin trafik tarafıyla ilgili bir öbür kıymetli nokta ise Rant Yolunun Niğde Otobanı’na bağlanması planlandığı için aslında trafiği rahatlatmak bir yana bir otoban trafiğini kent içine yönlendirecek olması sebebiyle kent planlanması açısından büyük bir sorun teşkil edecek olması.

İŞ MAKİNELERİ ODTÜ’YE EZKAZA MI GİRDİ?: ODTÜ Bileşenlerinin 15 Ağustos günü Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde yaptıkları basın açıklaması sonrasında ABB Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu da basına bir demeç vermiş ve iş makinelerinin ODTÜ toprağına “taş almak için ezkaza ve müsaadesiz girdiğini” söylemişti. ODTÜ Bileşenlerinin ise 26 Temmuz’da iş makinelerini tespit ettikten sonra yerdeki taşeron firma ve belediye yetkilisi ile yaptıkları görüşme bu durumu yalanlıyor. Hem çalışma yapan taşeron firma hem de alanda bulunan ABB yetkilisi ODTÜ’lülere yol çalışması için orada olduklarını söylemişti. ODTÜ Mezunları Derneği’nin ayrıyeten yaptığı tespit ise orada 26 Temmuz tarihinde keşfedilen iş makinelerinin en az bir haftadır asfalt öncesi alt temel çalışması yaptığı istikametindeydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir